Inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. (fot. Flickr, Pixabay)
Inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. (fot. Flickr, Pixabay)

Nowe dane o inflacji. Jest lepiej, ale nie tego się spodziewano

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 67
Główny Urząd Statystycznych podał wstępne dane o inflacji w marcu. Wynika z nich, że wyniosła ona 16,2 proc. To spadek o 2,2 proc. względem lutego.

Inflacja w marcu spadła

Według szybkich szacunków GUS inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. rok do roku. W lutym wskaźnik ten wynosił rekordowe 18,4 proc. Ceny w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,1 proc.

Co najbardziej podrożało?

Główny Urząd Statystyczny wskazał, że w ujęciu rocznym najbardziej w marcu podrożały nośniki energii (wzrost cen o 26 proc.) oraz żywność (wzrost o 16,2 proc.). Z kolei ceny paliw zrosły o 0,2 proc. 

W porównaniu z poprzednim miesiącem jedzenie zdrożało o 2,3 proc., zaś nośniki energii i paliwa potaniały o 0,6 i 1,8 proc. 


Spadek mniejszy niż się spodziewano

Ekonomiści spodziewali się większego spadku inflacji w marcu. Tzw. konsensus rynkowy wskazywał, że inflacja w marcu wyniesie 15,9 proc.

— Inflacja spada na bazie statystycznej (paliwa!) oraz na opale (tu widzimy nadal spore spadki cen, ale kontra pewnie przyjdzie od strony ciepła). Ceny paliw spadły (około -2 proc. m/m) i czas przeszły chyba jest tu jak najbardziej adekwatny, bo obecnie ceny na stacjach stanęły — skomentowali w piątek analitycy mBanku.

Z kolei ekonomista PKO BP i SGH Marcin Czaplicki sugerował, że inflacja spadnie w marcu do 15,5 proc. w skali roku.

— Marzec to powszechnie oczekiwane spowolnienie inflacji r/r (mój typ: 15,5 proc.), ale nie oznacza to, że ceny spadły. Wprost przeciwnie - wciąż rosły o prawie 1,0% m/m. Bazowa do góry na 12,1% — napisał na Twitterze.


Jednocyfrowy poziom inflacji pod koniec III kwartału?

Podobne przewidywania miał główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.

— Według naszego wstępnego szacunku, inflacja w marcu obniżyła się do ok. 15,5 proc., a więc spadła o prawie 3 pkt. proc. względem lutego. I to będzie początek takiego ostrego procesu dezinflacji i z końcem III kwartału tego roku inflacja osiągnie jednocyfrowy poziom — powiedział. W ocenie Piotra Bujaka w najbliższych miesiącach spadek inflacji będzie się wiązać głównie z mocnym obniżaniem się dynamiki cen żywności i paliw.

RB

(zdjęcie ilustracyjne: polskie banknoty (L), sklep spożywczy (P) / źródło: Pixabay, Flickr) 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka