Od trzech lat widać wyraźny spadek w aktywności fizycznej Polaków. Fot. Pixabay/Canva
Od trzech lat widać wyraźny spadek w aktywności fizycznej Polaków. Fot. Pixabay/Canva

Wojować z taką kondycją? Polacy dziadzieją

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Pandemia zrobiła swoje. Od trzech lat widać wyraźny spadek w aktywności fizycznej Polaków. Tylko co dziesiąty z uprawiających sport deklaruje, że robi to codziennie, a prawie połowa kilka razy w miesiącu. Aktywności fizyczne podejmowane to takie, które nie wymagają ponoszenia dodatkowych kosztów. Takie wnioski płyną z najnowszego badania Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia.

Aktywność Polaków spada

Do czasu pandemii aktywność fizyczna Polaków systematycznie rosła. W 2019 roku 74 proc. badanych deklarowało uprawianie sportu, podczas gdy 10 lat wcześniej zaledwie 24 proc. W roku pandemicznym (2020) rozpoczął się spadek aktywności, wtedy odsetek Polaków uprawiających sport spadł do 69 proc., a w zeszłym roku - do 64 proc. To 10 proc. mniej niż 4 lata temu.

Zdecydowanie największa jest grupa osób uprawiających sport kilka razy w tygodniu, to 47 proc. wszystkich osób deklarujących aktywność fizyczną, a 14 proc. „ćwiczy” sporadycznie, czyli raz w tygodniu lub rzadziej.


"Od trzech lat obserwujemy regres"

– Od trzech lat obserwujemy regres, jeżeli chodzi o uprawianie sportu przez Polaków. Bez wątpienia należy to wiązać z pandemią i jej odroczonymi skutkami. Po pierwsze, w okresie pandemii określone regulacje prawne ograniczały możliwość udziału w regularnych zajęciach sportowych, które przez część osób były preferowane i motywowały do aktywności. Ponadto, przez pewien czas nie odbywały się masowe imprezy sportowe, które wcześniej również popularyzowały aktywność fizyczną – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

– Wygląda na to, że pandemia w pewien sposób wybiła Polaków ze sportowego rytmu. Dodatkowo w ostatnim czasie wzrosły koszty zajęć grupowych. Wydaje się, że Polacy w większym stopniu koncentrują się obecnie na kwestiach bezpośrednio związanych ze stanem ich zdrowia niż z profilaktyką zdrowotną, jaką jest ruch – dodaje.

Jaką aktywność sportową Polacy lubią najbardziej?

Od kilku lat w czołówce aktywności sportowych znajdują się: jazda na rowerze 48 proc., bieganie 45 proc, a także spacery i wędrówki. W ciągu ostatniego roku najbardziej wzrósł odsetek osób uprawiających pływanie (z 14 proc. do 20 proc., więcej jest też osób wybierających jako aktywność spacery i wędrówki (wzrost z 28 proc. do 3 proc.).Co ciekawe sukcesy sportowe Polaków w poszczególnych dyscyplinach, tak jak np. w tenisie ziemnym, nie przekładają się na zainteresowanie uprawianiem danej dyscypliny.

Najbardziej popularne aktywności charakteryzują się tym, że można je wykonywać na świeżym powietrzu, a przede wszystkim nie wymagają dodatkowych wydatków w postaci np. wykupienia karnetu, nie wymagają wcześniejszego zaplanowania i mogą być realizowane w każdej wolnej chwili.


Co z wydatkami Polaków na sport?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego jeszcze w 2016 roku 24 proc. gospodarstw domowych deklarowało, że regularnie ponosi wydatki na zakup sprzętu sportowego. W ubiegłym roku taki rodzin było już tylko niewiele ponad 18 proc. W przeliczeniu na jedno gospodarstwo wyniosły one 154 zł, w tym na rower - 92 zł. To wprawdzie o połowię więcej niż w 2016 r., ale z pewnością wpływ miła na to znaczący wzrost cen. Na pozostałe cele sportowo-rekreacyjne wydatki ponosiło 39,6 proc. gospodarstw domowych.

W porównaniu z 2016 r. odsetek ten był o 7,5 proc. niższy, a kwota wydatkowana w przeliczeniu na 1 gospodarstwo wzrosła o 56,3 proc. i wyniosła 716 zł. W sumie średnio wydawaliśmy 870 zł rocznie. Najwięcej, bo 493 zł, przeznaczaliśmy na udział w zajęciach sportowych i rekreacyjnych. Wydatki na ten cel poniosło 25,9 proc. ogółu gospodarstw domowych. W zakup odzieży sportowej inwestowała, co trzecia rodzina przeznaczając na to 151 zł. Na konserwację i wypożyczenie sprzętu sportowego co dziesiąta rodzina przeznaczała 40 zł, a na udział w obozach sportowych lub sportowo-rekreacyjnych 32 zł wydawało 2,5 proc. gospodarstw.

Najwyższa aktywność fizyczna Polaków przypada na miesiące letnie: czerwiec, lipiec i sierpień.


Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Od trzech lat widać wyraźny spadek w aktywności fizycznej Polaków. Fot. Pixabay/Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości