Parlament Europejski chce jawności płac. (fot. Pixabay)
Parlament Europejski chce jawności płac. (fot. Pixabay)

Nowe przepisy unijne. Parlament Europejski chce jawności wynagrodzeń

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Parlament Europejski chce, aby pracownicy mieli dostęp do informacji na temat wynagrodzeń w swoich firmach. Uregulować mają to przepisy dyrektywy, zaakceptowane przez europosłow podczas czwartkowej sesji plenarnej PE.

Nowe przepisy UE

Omawiany przepisy mają ułatwić "identyfikacje różnic płacowych". Tym samym pracodawcy bedą musieli m.in. udostępnić informacje ułatwiające pracownikom porównanie poziomu wynagrodzeń w podziale na ich płeć i pozwalające na sprawdzenie różnic płacowych. Z koli ogłoszenia o pracę i nazwy stanowisk mają być "neutralne płciowo".

Nowe regulacje zakażą również tajemnicy wynagrodzenia. Przez to też pracodawca nie będzie mógł już w umowie zawrzeć zapisu, zobowiązującego pracownika do niezdradzania swojej pensji.


Sprawozdania z wynagrodzeń

Unijna dyrektywa stworzy wymóg przygotowywania przez firmy sprawozdania z wynagrodzeń. W przypadku wykazania 5-procentowej luki płacowej między kobietami a mężczyznami, pracodawca zobowiązany będzie przeprowadzić, "we współpracy z przedstawicielami pracowników", ocenę zarobków. Wobec przedsiębiorców, którzy nie będą stosować się do nowych przepisów, wprowadzone zostaną sankcje, m.in. kary finansowe.

– Dodatkowo firmy będą miały też obowiązek zamieszczać widełki płacowe (lub informacje dotyczące minimalnego wynagrodzenia) w ogłoszeniach o pracę lub podawać taką informację przed pierwszą rozmową rekrutacyjną – podkreśla starsza specjalistka ds. zatrudnienia w Konfederacji Lewiatan Nadia Kurtieva.


PE uwzględnia prawa osób niebinarnych

Ponadto, Parlament Europejski wskazuje, że "po raz pierwszy w nowych przepisach uwzględniono dyskryminację krzyżową (ze względu na przynależność do wielu grup), a także prawa osób niebinarnych".

Nowe przepisy wprowadzą również zasadę przeniesienia ciężaru dowodu. Tym samym, jeśli pracownik uzna, że jego pracodawca złamał prawo, a sprawa trafi do sądu – to pracodawca będzie zobowiązany do udowodnienia, że nie doszło do dyskryminacji.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Tekst dyrektywy, zanim zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE, musi zostać przegłosowany przez Radę Europejską. Wówczas nowe prawo wejdzie w życie 20 dni po publikacji. Z kolei państwa członkowskie będą miały trzy lata na transpozycję przepisów do prawa krajowego.

Parlament Europejski wskazuje, że zasady równej pracy określone zostały w art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Nadal jednak między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn istnieją nierówności na poziomie około 13 procent.

RB

(fot. Sala obrad Parlamentu Europejskiego w Brukseli / źródło: Pixabay)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj12 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka