Studenci Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii od następnego roku akademickiego będą musieli obowiązkowo uczyć się języka chińskiego. (fot. Wikipedia, PAP/EPA)
Studenci Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii od następnego roku akademickiego będą musieli obowiązkowo uczyć się języka chińskiego. (fot. Wikipedia, PAP/EPA)

Przyjaźń rosyjsko-chińska? Studenci z Moskwy wściekli

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
Studenci Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii protestują przeciwko "przymusowej nauce języka chińskiego". Rada studencka ogłosiła zbieranie podpisów pod petycją w tej sprawie, która złożona ma zostać do administracji uczelni. Władze uczelni tłumaczą reformę tym, że 27 proc. literatury naukowej "w dziedzinach kluczowych dla MIPT" jest publikowana w języku chińskim. Z kolei rosyjskie Ministerstwo Edukacji i Nauki nazwało decyzję uczelni "odważnym krokiem na drodze do zacieśnienia współpracy między Rosją a Chinami" — podaje rosyjski niezależny dziennik "Kommiersant".

Studenci przeciwni obowiązkowej nauce chińskiego

Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii to jedna z najbardziej elitarnych uczelni w Rosji. Studenci poinformowani zostali, że od września 2023 roku będą uczyć się języków angielskiego i chińskiego. Z kolei francuski i hiszpański zostaną wyłączone z programu nauczania.

Jak wskazuje niezależny rosyjski dziennik "Kommiersant", próby promowania języka chińskiego w rosyjskich szkołach i uniwersytetach są podejmowane od 2014 roku, jednak zmuszenie studentów MIPT do tego języka raczej ograniczy niż otworzy nowe możliwości dla rosyjskiej nauki.

O sprawie poinformował też były szef Instytutu Polskiego w Moskwie Piotr Skwieciński.

— Studenci Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii (chyba najbardziej elitarna rosyjska uczelnia typu politechnicznego) protestują. Żądają zniesienia wprowadzonego właśnie obowiązkowego nauczania języka chińskiego — napisał na Facebooku.


Rada studentów zbiera podpisy pod petycją

Petycja skierowana do rektora Dmitrija Liwanowa "przeciwko zmianom w nauczaniu języków obcych w MIPT", w szczególności "polityce przymusowej nauki języka chińskiego", została opublikowana na profilu Komitetu Młodzieżowego Instytutu w rosyjskim serwisie społecznościowym VKontakte.

Inicjatorzy petycji określili pojawienie się możliwości studiowania języka chińskiego jako "wspaniałą innowację". Podkreślili jednak, że są "kategorycznie przeciwko" pozbawianiu studentów prawa wyboru między studiowaniem innych języków - w szczególności hiszpańskiego.

Tłumaczenia uczelni

Biuro prasowe Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii przekazało, że uczelnia "z najwyższą starannością podchodzi do jakości nauczania, opierając się na najbardziej zaawansowanym poziomie nauki i technologii".

W odpowiedzi na pytania Kommiersanta uczelnia powiązała naukę chińskiego jako drugiego języka obowiązkowego z faktem, że nawet 27 proc. artykułów naukowych "w dziedzinach kluczowych dla MIPT" jest pisanych po chińsku.

— Według prognoz naukowców, do 2030 roku nawet połowa całej dokumentacji technicznej i inżynieryjnej będzie publikowana w języku naszego wschodniego sąsiada — dodaje biuro prasowe MIPT. Uczelnia zapowiedziała też, że zatrudni dwunastu nowych wykładowców, w tym ośmiu rodowitych Chińczyków.

"Odważny krok w stronę zacieśnienia współpracy z Chinami"

Z kolei rosyjski resort edukacji, w odpowiedzi na pytania Kommiersanta podkreślił, że uczelnia podjęła własną decyzję o wyborze chińskiego jako drugiego języka obowiązkowego. Ministerstwo uważa, że uniwersytet zaoferuje "unikalny program nauczania języka technicznego dla przyszłych naukowców i inżynierów".

Resort wskazał, że działania uczelni są zgodne z prawem oraz stanowią "odważny krok na drodze do zacieśnienia współpracy między Rosją a Chinami" i szansę na "poważne wzmocnienie rozwoju naukowego i technologicznego dwóch potęg naukowych".

RB

(fot: Władimir Putin z Xi Jinpingiem (L), korytarz Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii (P) / źródło: PAP/EPA, Wikipedia)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka