fot. YouTube/kadr ze zwiastuna filmu "Lewandowski nieznany"
fot. YouTube/kadr ze zwiastuna filmu "Lewandowski nieznany"

Lewandowski, jakiego nie znamy. Poruszające nagranie z ojcem

Redakcja Redakcja Robert Lewandowski Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
W serwisie streamingowym Amazon Prime (Prime Video) pojawił się film dokumentalny o Robercie Lewandowskim. Dokument w reżyserii Macieja Kowalczuka "Lewandowski nieznany" przedstawia wiele aspektów z życia Lewandowskiego i jego drogę na piłkarski szczyt. Robert Lewandowski opowiada o sobie, swojej rodzinie, karierze.

Ojciec Lewandowskiego powiedział prorocze słowa

Bardzo poruszający jest początek filmu. Widzimy rodzinę Lewandowskich podczas wigilii roku 1996, gdy ojciec piłkarza składa mu życzenia świąteczne.

"Żebyś był znany, żebyś grał w piłkę nożną w pierwszej lidze włoskiej i zarabiał kupę pieniędzy, to na starość będziesz tatusia utrzymywał. Roberto Lewandowski, najlepszy piłkarz w Europie. Damy radę? Jak będziesz tak dalej trenował, to tak będzie. No, buziaczka daj". A po buziaczku jeszcze dodał: "Sukcesów dalszych, żebyś tak ładnie grał, jak ostatnio" - mówi Krzysztof Lewandowski.

Jak wiemy, ojciec Lewandowskiego zmarł, gdy Robert był nastolatkiem, więc nie doczekał spełnienia jego życzeń.

To wideo pokazuje, że już ośmioletni Lewandowski był zapalonym piłkarzem. Piłkarz mówi też o dużym wsparciu rodziców. W dokumencie głos zabiera także żona Roberta – Anna Lewandowska, matka Iwona oraz siostra Milena.


"Lewandowski nieznany" - o czym jest film

Krytycy, którzy oglądali film mówią, że trochę za mało szczegółów, by rzeczywiście mieć wrażenie, że oglądamy Lewandowskiego, jakiego nie znamy, a w filmie nie ma niczego istotnego, o czym jego fani nie wiedzieliby wcześniej. Zabrakło również kontrowersyjnych tematów, a „sesja wspomnieniowa" Lewandowskich wypada trochę drętwo. Dowiedzieć się z niej możemy jednak zabawnych rzeczy, m.in. jak to Anna Lewandowska omal nie popsuła romantycznych zaręczyn.

Co konkretnie znajdziemy w filmie "Lewandowski nieznany"?  Opowieść o młodych latach Roberta Lewandowskiego, miłość do rodziny i przyjaciół, wzloty i upadki towarzyszące mu w drodze do sukcesu, blaski i cienie sławy.


Dokument składa się z rozmów z Lewandowskim oraz ze światowej klasy piłkarzami, trenerami, działaczami sportowymi, innymi sportowcami, dziennikarzami, kolegami z kadry narodowej. Występuje tam m.in. Xavi Hernandez, Thierry Henry, Jürgen Klopp i Zbigniew Boniek, Grzegorz Krychowiak i Wojciech Szczęsny.

Poprzez te wywiady film przedstawia obraz początków kariery Lewandowskiego w Polsce, jego wzrost popularności w takich klubach jak Borussia Dortmund i Bayern Monachium oraz jego rolę w kadrze narodowej jako dominującego strzelca i kapitana reprezentacji.

Zobaczymy też okoliczności i komentarze po transferze Lewandowskiego do FC Barcelony. Emocje, jakie towarzyszyły mu, gdy chciał pobić rekord Gerda Muellera i wygranej w finale Ligi Mistrzów z PSG.


Przesłanie Roberta Lewandowskiego

Krytycy mówią, że film o Lewandowskim to trochę "kino familijne". Piłkarz na początku wspomina o kompleksach, jakie miał jako chłopiec, ponieważ był niższy i chudszy od innych zawodników, ale dzięki ogromnej pasji i ciężkiej pracy spełnił swoje marzenia.

Na koniec Robert Lewandowski zwraca się wprost do dzieci. - Na świecie piłkę nożną uprawia setki milionów dzieciaków. Zacząłem myśleć, że nawet jak jesteś najlepszy w swojej drużynie, to na świecie może się znaleźć ktoś lepszy od ciebie. I musisz szerzej spojrzeć na świat. Pomimo wielu komentarzy: "Nie uda ci się", "po co ci to", "za chudy", "za miękki", "za mało techniczny", ja chciałem pokazać, że chłopak z Polski, wychowujący się pod Warszawą, jest w stanie osiągnąć wielkie rzeczy i dojść dość wysoko - mówi nasz najlepszy piłkarz. Podtytuł filmu brzmi "Nigdy się nie poddawaj'.

Film „Lewandowski Nieznany” dostępny jest na Prime Video od 31 marca.

ja

(zdjęcie: Mały Robert Lewandowski jedzie na uroczystość I Komunii Św. fot. YouTube/kadr ze zwiastuna filmu "Lewandowski nieznany")

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport