Kadr z nagrania przedstawiający atak na terytorium Rosji (L), ukraińscy żołnierze w okolicach Bachmutu (P) / źródło: Telegram, PAP/EPA
Kadr z nagrania przedstawiający atak na terytorium Rosji (L), ukraińscy żołnierze w okolicach Bachmutu (P) / źródło: Telegram, PAP/EPA

Precyzyjne uderzenie Ukraińców na terytorium Rosji. Zobacz nagranie

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Do mediów społecznościowych trafiło nagranie przedstawiające ostrzał artyleryjski przeprowadzony na terytorium Rosji. Ukraińcy uderzyli w pozycje okupantów nieopodal wsi Tsapowka w obwodzie biełgorodzkim. To pierwszy raz od początku wojny, kiedy do sieci trafiło nagranie z ataku Ukrainy przeprowadzonego na rosyjskich terenach.

Atak Ukraińców na terytorium Rosji

Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały pozycje agresora nieopodal wsi Tsapowka w obwodzie biełgorodzkim. Nagranie z ataku 4. charkowskiego oddziału granicznego opublikowała na Telegramie agencja Unian, która podała, że Rosjanie osiedlili się w lesie nieopodal gospodarstwa rolnego, nieco ponad kilometr od granicy z Ukrainą.Pożar w rosyjskim MON

W środę do mediów społecznościowych trafiło również nagranie z pożaru rosyjskiego ministerstwa obrony. Według rosyjskich mediów ogień zajął pomieszczenia o łącznej powierzchni około 60 metrów kwadratowych. Jak podała agencja TASS, pożar został szybko ugaszony i nikt nie ucierpiał w wyniku tego zdarzenia. Nagranie opublikował na Twitterze portal NEXTA.

 

Najcięższe walki na wschodzie Ukrainy

Najcięższe walki w dalszym ciągu toczą się w okolicach Bachmutu, Łymanu, Awdijiwki i Marjinki. Jak poinformował w czwartkowym komunikacie sztab generalny ukraińskiej armii, w środę udało się odeprzeć ponad 6 ataków wroga.

Rosjanie prowadzili intensywny ostrzał również w obwodzie charkowskim w pobliżu Kupiańska. Najeźdźcy ostrzeliwali m.in. Topoli, Fygoliwkę, Masutiwkę, Kuczeriwkę, Berestowo i Krochmalne – podał sztab.

W obwodzie ługańskim ostrzeliwano Nowosiółki i Stelmachiwkę, natomiast w donieckim m.in. Terny, Zariczne, Torske, Spirne i Rozdoliwkę.

Rosjanie budują umocnienia

Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał również, że Rosjanie budują linie obronne i umacniają fortyfikacje w obwodach zaporoskim i chersońskim. W dalszym ciągu też wykorzystują przestrzeń powietrzną i terytorium Republiki Białorusi oraz jej infrastrukturę wojskową do ataków na Ukrainę.

W ciągu minionej doby samoloty Sił Obrony Narodowej przeprowadziły 17 uderzeń na obszary koncentracji personelu i sprzętu wojskowego okupantów – poinformował sztab w komunikacie.


"Rosji nie brakuje amunicji"

Z kolei rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii pułkownik Serhij Czerewaty podkreślił w środę, że wszelkie doniesienia na temat braku amunicji u Rosjan nie są prawdziwe.

— Nigdy nie było tam pod tym względem żadnych niedoborów, co oznacza, że wróg wciąż zagraża naszym pozycjom — oznajmił

W lutym szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn krytykował rosyjskie ministerstwo obrony za opóźnienia w dostarczaniu jego oddziałom amunicji i pocisków artyleryjskich.

— W rzeczywistości nic takiego ani nie działo się w przeszłości, ani nie dzieje się teraz. Mam na myśli ważne dla nas odcinki frontu na wschodzie kraju, czyli kierunki bachmucki, kupiański i łymański. Najwięcej rosyjskich ostrzałów odnotowujemy pod Łymanem — poinformował Czerewaty, cytowany przez "Ukraińską Prawdę".

RB

(na zdjęciu: kadr z nagrania przedstawiający atak na terytorium Rosji (L), ukraińscy żołnierze w okolicach Bachmutu (P) / źródło: Telegram, PAP/EPA)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka