(Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Rafał Guz)
(Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Rafał Guz)

Spotkanie Morawieckiego z Zełenskim. Umowa podpisana

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 75
W KPRM rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wśród tematów rozmów znajdą się m.in. tranzyt zboża z Ukrainy, odbudowa po zniszczeniach wojennych oraz dalsza integracja Ukrainy z Unią Europejską. Podpisali oni również dokument dotyczący zakupu polskiego sprzętu wojskowego przez Ukrainę.

Przed spotkaniem Zełenski i Morawiecki zapalili znicze przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz przed pomnikiem Ofiar Tregedii Smoleńskiej 2010 roku na Pl. Piłsudskiego. Wcześniej Zełenski i Morawiecki złożyli wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Ukraina kupi sprzęt wojskowy od Polski 

Jak przekazał w mediach społecznościowych minister w KPRM Michał Dworczyk, "w trakcie spotkania premier Morawiecki podpisze z prezydentem Zełenskim dokument dotyczący zakupu polskiego sprzętu wojskowego przez Ukrainę". Równolegle zostaną podpisane dwa dokumenty dotyczące odbudowy Ukrainy oraz wzmocnienia współpracy między dwiema strategicznymi firmami z Polski i Ukrainy" - dodał.


Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że "premier Morawiecki omówi z prezydentem Zełenskim możliwości dalszego wsparcia Ukrainy w walce o wolność i bezpieczeństwo Europy". "Jesteśmy otwarci na zakup polskiego sprzętu wojskowego przez Ukrainę. Podczas spotkania podniesione zostaną również kwestie odbudowy zniszczeń wojennych i zaangażowania polskich firm w tym obszarze. Jesteśmy głównym hubem logistycznym dla międzynarodowego wsparcia. Rola Polski we wsparciu Ukrainy jest kluczowa"- podkreślił.

Jak dodał, politycy omówią także bieżące tematy dwustronne, w tym kwestię tranzytu ukraińskiego zboża do krajów trzecich.

Jak wskazał Müller, w ostatnim czasie Ukraina złożyła w Polsce zamówienia na znaczące ilości uzbrojenia polskiej produkcji: armatohaubice Krab, karabinki Grot oraz transportery opancerzone Rosomak. "Jest to duży sukces polskiego przemysłu zbrojeniowego" - ocenił.

"Polska i Ukraina są w stałym kontakcie" 

Müller zwrócił uwagę, że będzie to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Zełenskiego w Warszawie od czasu zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. "Spotkanie szefa polskiego rządu z prezydentem Ukrainy będzie kolejną okazją, na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, do rozmów obu polityków. Polska i Ukraina są w stałym kontakcie na wielu płaszczyznach" - podkreślił Müller.

Jak przypomniał, ostatnie spotkanie premiera Morawieckiego z prezydentem Zełenskim odbyło się w Kijowie w rocznicę rosyjskiej inwazji, czyli 24 lutego br.

Prezydent Zełenski podczas swojej środowej wizyty w Polsce spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. O godz. 16 odbędzie się Polsko–Ukraińskie Forum Gospodarcze, a o godzinie 18 zaplanowane są wystąpienia obu prezydentów na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

MP

(Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Rafał Guz)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka