Pożar w dzielnicy Rothenburgsort w Hamburgu. (fot. PAP/EPA)
Pożar w dzielnicy Rothenburgsort w Hamburgu. (fot. PAP/EPA)

Ogromny pożar w Hamburgu. Toksyczna chmura nad miastem, ewakuowano mieszkańców

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
W niedzielę rano w Hamburgu wybuchł poważny pożar na terenie kilku magazynów – poinformował niemiecki portal NDR. Lokalne służby zaapelowały do mieszkańców o pozostanie w domach i szczelne zamknięcie okien ze względu na toksyczne substancje obecne w dymie.

Pożar w Hamburgu

Straż pożarna potwierdziła, że pożar wybuchł około godziny 4:30 na parkingu dla ciężarówek, który został „całkowicie objęty ogniem”.

— Pali się kilka magazynów. Chmura dymu przesuwa się w kierunku centrum miasta. Nad centrum Hamburga jest całkowicie ciemno — wyjaśnił w niedzielę rano rzecznik straży pożarnej.

Agencja Reutera poinformowała, że po wybuchu pożaru w dzielnicy Rothenburgsort ewakuowanych zostało 140 osób z najbliższego sąsiedztwa.


Toksyczne chmury nad Hamburgiem

Wstępne ustalenia służby wykazały, że w miejscu pożaru wydostawał się siarkowodór. Pożarowi towarzyszyły również detonacje.

W oficjalnym ostrzeżeniu pożar i dym zostały sklasyfikowane jako „skrajne zagrożenie” dla ludności z uwagi na „gazy i składniki chemiczne w powietrzu”. Mieszkańcy dużego obszaru północno-wschodniej części Hamburga zostali proszeni są o zamykanie okien i drzwi oraz chronienie się przed dymem.

Deutsche Bahn poinformowało, że z powodu pożaru wstrzymano lub ograniczono część ruchu pociągów lokalnych oraz intercity.

Nieznana przyczyna pożaru

Przyczyna pożaru nie jest jak dotąd znana. Straż pożarna nie była do tej pory w stanie udzielić żadnych informacji na temat tego, co dokładnie znajdowało się w płonących magazynach. Wskazano jednak, że zagrożenie skażeniem po kilku godzinach walki z pożarem było niższe, niż początkowo sądzono. Nie odwołano jednak apelu o pozostanie w odmach i zamknięcie okien.

Nagrania z pożaru

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania z tego zdarzenia.

RB

(na zdjęciu: pożar w dzielnicy Rothenburgsort w Hamburgu / źródło: PAP/EPA)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka