Zdjęcia z miejsca zdarzenia, fot. Twitter
Zdjęcia z miejsca zdarzenia, fot. Twitter

Tragedia w Marsylii. Runął czteropiętrowy budynek. Poszukiwania ofiar

Redakcja Redakcja Wypadki Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
W centrum Marsylii zawalił się w nocy z soboty na niedzielę czteropiętrowy budynek mieszkalny. Burmistrz miasta jest pewien, że trzeba się przygotować "na ofiary". Świadkowie mówią o wybuchu, na miejscu wybuchł pożar.

Pożar utrudnia poszukiwania

"Musimy przygotować się na ofiary tej strasznej tragedii" - powiedział w niedzielę rano burmistrz Marsylii, Benoît Payan, po zawaleniu się czteropiętrowego budynku, dodając, że pięć osób z sąsiednich budynków zostało rannych. Od rana trwają poszukiwania ewentualnych ofiar.


"Tej nocy doszło do zawalenia się budynku nr 17 przy ulicy Tivoli. W rezultacie katastrofy częściowo zawaliły się również sąsiednie budynki przy tej ulicy, nr 15 i 19" - powiedział Payan dziennikarzom na miejscu katastrofy. Mieszkańcy tych budynków zostali ewakuowani.

Mer dodał, że "w tym momencie pożar w ruinach budynku nr 17 uniemożliwia nam wysłanie ekip ratowniczych z psami w celu poszukiwania ewentualnych ofiar, które mogły zostać uwięzione pod gruzami".

Służbom ratowniczym i strażakom nie udało się jeszcze ustalić ile osób mogło znajdować się w budynku.


Trwa akcja ratownicza

"Istnieją silne podejrzenia, że to eksplozja spowodowała zawalenie, ale musimy zachować ostrożność co do przyczyn na tym etapie" - powiedział na temat przyczyn katastrofy prefekt regionu Bouches-du-Rhône, Christophe Mirmand, dodając, że jedną z możliwych opcji może być wybuch gazu. Świadkowie zdarzenia mówią, że słyszeli odgłos wybuchu.


Pożar "wciąż trwa i jest niezwykle trudny do opanowania". - Strażacy oceniają minuta po minucie najlepszy sposób na ugaszenie tego pożaru, ponieważ w środku są potencjalnie żywi ludzie - powiedział Benoît Payan. "Strażacy są w pełni zmobilizowani, aby kontrolować ogień, który się rozprzestrzenił. Wsparcie dla sił ratowniczych" - ogłosił na Twitterze minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin.


Ewakuacja mieszkańców

W dwóch budynkach uszkodzonych po zawaleniu się numeru 17 "ewakuowano jedenaście osób". Z innych budynków na tej ulicy również ewakuowano mieszkańców, znaleźli schronienie w pobliskiej szkole - powiedział AFP prefekt regionu Christophe Mirmand.

Wszczęto dochodzenie w celu ustalenia przyczyn katastrofy. W listopadzie 2018 r. dwa budynki zawaliły się w innej dzielnicy centrum Marsylii, Noailles. Zginęło wtedy osiem osób i wywołało to falę oburzenia przeciwko złym warunkom mieszkaniowym w tym mieście, w którym według organizacji pozarządowych 40 000 osób żyje w slumsach.

ja

(Zdjęcia z miejsca zdarzenia, fot. Twitter/Sebastien Delogu/Guillaume Quiquerez)


Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości