Moment ataku Izraela na terytorium Syrii (fot. Twitter)
Moment ataku Izraela na terytorium Syrii (fot. Twitter)

Izrael zaatakował terytorium Syrii. Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Izrael poinformował, że myśliwce tego kraju uderzyły w syryjski kompleks wojskowy, systemy radarowe oraz stanowiska artyleryjskie. Atak ten miał być odpowiedzią na rakiety wystrzelone z Syrii w nocy z soboty na niedzielę — podaje CNN.

Izrael zaatakował cele na terytorium Syrii

Siły Obronne Izraela poinformowały, że rozpoczęły atak na cele na terytorium Syrii. To odpowiedź na ataki Syryjczyków, którzy w nocy z soboty na niedzielę wystrzelili trzy rakiety w kierunku okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan.

— Niedawno myśliwce Sił Obronnych Izraela uderzyły w dodatkowe cele na terytorium Syrii, w tym kompleks wojskowy 4. Dywizji Syryjskich Sił Zbrojnych, wojskowe systemy radarowe i stanowiska artyleryjskie używane przez syryjskie siły zbrojne — poinformowano. Na Twitterze pojawiły się zdjęcia z przeprowadzonego ataku Izraela.


Wcześniejszy atak izraelskich dronów

Uderzenia myśliwców nastąpiły po wcześniejszych atakach Izraela na terytorium Syrii, których dokonano w zeszłym tygodniu przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych.

Siły Obronne Izraela oświadczyły wówczas, iż „uważają państwo Syrii za odpowiedzialne wszystkich działań na terytorium Izraela i nie pozwolą na żadne próby naruszenia izraelskiej suwerenności”.

Syria twierdzi, że przechwyciła pociski

Z kolei Syria poinformowała o eksplozjach w stolicy kraju – Damaszku. Przekazano również, że przechwycono „niektóre izraelskie pociski”.

— Około godziny 5 rano izraelski wróg przeprowadził atak powietrzny kilkoma rakietami z kierunku okupowanych syryjskich Wzgórz Golan, celując w niektóre punkty w regionie południowym — podała syryjska państwowa agencja prasowa SANA, powołując się na źródło w syryjskiej armii. SANA dodaje, że syryjska obrona powietrzna „przechwyciła pociski agresorów i zestrzeliła część z nich”. Wskazano jednocześnie, że izraelskie ataki nie wyrządziły ofiar w ludziach.

Spór o Wzgórza Golan

Należy przy tym wskazać, że Izrael przejął Wzgórza Golan od Syrii podczas wojny sześciodniowej w 1967 r. i zaanektował wąski pas ziemi w 1981 r. Zgodnie z prawem międzynarodowym i rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ Wzgórza Golan są uważane za terytorium okupowane.

RB

(na zdjęciu: moment ataku Izraela na terytorium Syrii / źródło: Twitter)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka