Nowy sondaż wyborczy. Trudna sytuacja KO, Konfederacja zaciera ręce

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 86
Koalicja Obywatelska traci do PiS już blisko 10 pkt. proc. - wynika z sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu i Polsat News. Na trzecim miejscu w sympatiach partyjnych ulokowana jest Konfederacja.

PiS na czele kolejnego sondażu 

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je zdecydowanie Prawo i Sprawiedliwość. Na partię rządzącą chce oddać głos 33,5 proc. odpowiadających. KO może liczyć na 23,6 proc., a podium zamyka Konfederacja z wynikiem 11,8 proc. 

Co zaskakujące, Polska 2050 ustępuje miejsce jeszcze Lewicy, która jest czwarta w stawce. Na formację Włodzimierza Czarzastego zamierza głosować 9,5 proc. Ugrupowanie Szymona Hołowni w sojuszu z PSL otrzymało w sondażu IBRiS 6,5 proc. Koalicja Porozumienia i Agrounii ma śladowe poparcie i wynosi ono 0,8 proc. Z kolei 6,3 proc. nadal nie wie, na kogo postawić w wyborach parlamentarnych.  

 

Frekwencja wedle sondażu

Szacunkowa frekwencja w badaniu wyniosła 60,4 proc. respondentów - z czego 51,2 proc. wie na pewno, że uda się do urn wyborczych, a 9,2 proc. odparło, że "raczej tak" zrobi. 22,4 proc. badanych wie z pewnością, że nie zagłosuje w wyborach parlamentarnych, 12,7 proc. odpowiedziało "raczej nie", a 4,5 proc. jeszcze się waha. 


Kto jest bardziej zmobilizowany? 

Pracownia sprawdziła też, kto najchętniej chce zagłosować jesienią. Jest to elektorat-benficjent 500 plus, mężczyźni po 50. roku życia, mieszkańcy miast, ale do 250 tys. i osoby z wyższym wykształceniem. Bardziej wahają się za to kobiety, mieszkańcy wsi, wyborcy z podstawowym wykształceniem i grupa badanych do 49. roku życia.  

Sondaż IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu i Polsat News przeprowadzono w dniach 4-5 kwietnia na reprezentatywnej grupie 1005 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).  


Zdjęcie: PiS/Flickr 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka