Walizki z pieniędzmi zatrzymane przez belgijską policję w wyniku śledztwa w sprawie Katargate, Andrea Cozzolini. (fot. Belgijska policja, Katargate)
Walizki z pieniędzmi zatrzymane przez belgijską policję w wyniku śledztwa w sprawie Katargate, Andrea Cozzolini. (fot. Belgijska policja, Katargate)

Katargate. Prawnik aresztowanego europosła podważa zarzuty prokuratury

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Włoski europoseł Andrea Cozzolino jest oskarżony o udział w aferze korupcyjnej Katargate. Obecnie przebywa on w areszcie domowym w Neapolu. We wtorek sędziowie zadecydują, czy polityk zostanie osadzony w belgijskim więzieniu, na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania — podaje BBC. Głos w tej sprawie zabrał prawnik Cozzolino, Federico Conte.

Katargate. Łapówki dla europejskich polityków

Cozzolino wmieszany jest w aferę korupcyjną Katargate w Parlamencie Europejskim. Katar i Maroko miały przekupywać europejskich polityków, aby ci w zamian za pieniądze "dbali o ochronę interesów obcych państw w PE". Z przeprowadzonego śledztwa wynika, że Andrea Cozzolino miał otrzymywać łapówki i prezenty, przede wszystkim z Maroka, głównie poprzez ambasadora tego kraju – Abderrahima Atmouna.

W sprawę zamieszani byli też inni europejscy politycy: była wiceszefowa PE Eva Kaili, były szef Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych Luca Visentini, byli europosłowie Pier Antonio Panzeri i Marc Tarabella.


Przeszukania w domach osób powiązanych z PE

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku belgijska policja dokonała przeszukania w 16 domach w Brukseli i jej okolicach, należących do osób powiązanych z Parlamentem Europejskim. Funkcjonariusze przeszukali m. in. domy asystentów powiązanych z posłami S&D, doradców i urzędników Parlamentu Europejskiego, a także szefów organizacji trzeciego sektora.

Belgijska prokuratura wyjawiła, że w wyniku śledztwa zatrzymano około 600 tys. euro w gotówce oraz przejęto telefony i komputery. W dzień aresztowania byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Evy Kaili, służby znalazły walizkę wypchaną pieniędzmi, w której znajdowało się 300 tys. euro.

Prawnik Cozzolino zabrał głos

Głos w tej sprawie zabrał prawnik Cozzolino, Federico Conte. W rozmowie z BBC powiedział, że nakaz aresztowania polityka jest "całkowicie niejasny, a czasami nawet brakuje w nim przejrzystości".

Twierdzi, że prokuratorzy próbują "sprawdzić, czy pęknie" i żąda więcej szczegółów na temat zarzutów przeciwko Cozzolino - a także zapewnień, że zdrowie jego klienta nie ucierpi w belgijskim więzieniu.

— Gdzie miała miejsce korupcja? Kiedy? Poprzez jakie środki - gotówkę czy przelewy bankowe? Od kogo? — wyliczał Conte. — Jeśli belgijski prokurator ma dowody na winę pana Cozzolino, dlaczego ich nie pokazuje? — dodał. Prawnik wskazał, że jego zdaniem prokuratura myśli, że "w więzieniu Cozzolino będzie bardziej skłonny do przyznania się lub oskarżenia innych".

Jak podaje BBC, sędziowie w Neapolu, wyznaczeni do podjęcia decyzji w sprawie ewentualnej ekstradycji Cozzolino, już dwukrotnie odkładali swoje orzeczenie, ponieważ czekają na więcej informacji od belgijskich prokuratorów.

Prawnik europosła wskazał również, że belgijska służba więzienna jest "przepełniona", a jej wyposażenie jest "wybrakowane i przestarzałe". Conte dodał, że włoscy sędziowie pozwolili Cozzolino pozostać w areszcie domowym, w związku z jego problemami z sercem. Zdaniem prawnika w belgijskim więzieniu nie miałby szans na otrzymanie odpowiedniej opieki.

"Niecodzienne próby podważenia śledztwa"

Na temat sprawy wypowiedział się profesor prawa UE na paryskim HEC, Alberto Alemanno. Jego zdaniem przedstawione przez prawnika Cozzolino zarzuty to "taktyka mająca za zadanie opóźnienie śledztwa".

Alemanno wyjaśnił, że Europejski Nakaz Aresztowania jest podstawą europejskiego wymiaru sprawiedliwości. Dodał, że próby podważenia go przez pana Cozzolino są "bardzo niecodzienne", ponieważ belgijskie śledztwo w sprawie zarzutów korupcyjnych było jak dotąd "niezwykle dokładne", a belgijskie więzienia wypadły korzystnie na tle innych w Europie.

— Prokuratorzy postępują zgodnie z zasadami gry, które zasadniczo wynikają z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka — wyjaśnił Alberto Alemanno.

Prokuratura i służba więzienna nie komentują sprawy

Jak informuje BBC, po wywiadzie z Federico Conte, o skomentowanie jego zarzutów poproszono belgijską prokuraturę. Rzecznik prokuratora odmówił jednak komentarza. Prośbę o komentarz wysłano również do belgijskiej służby więziennej, ale jak dotąd również nie otrzymano w tej kwestii odpowiedzi.

RB

(na zdjęciu: walizki z pieniędzmi zatrzymane przez belgijską policję w wyniku śledztwa w sprawie Katargate, Andrea Cozzolini / źródło: Belgijska policja, Facebook)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka