Premier: relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były tak dobre, fot. Twitter/KPRM
Premier: relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były tak dobre, fot. Twitter/KPRM

Premier leci do USA. Ujawnił cel wizyty

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 62
- Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest absolutnym fundamentem naszego bezpieczeństwa, które opiera się na współpracy gospodarczej i w dziedzinie obronności. Jadę do Stanów Zjednoczonych, aby wzmacniać fundament obu tych filarów we współpracy z naszymi sojusznikami - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do USA.

Premier leci do USA

Szef rządu przekazał, że wyjazd do USA jest bezpośrednią konsekwencją ostatniej wizyty prezydenta Joe Bidena w Polsce oraz konsekwencją rozmów prowadzonych podczas niej wraz z prezydentem RP Andrzejem Dudą

Wyjaśnił, ze celem wizyty jest umacnianie wypracowanej wtedy strategicznej koncepcji partnerstwa. - Kiedy Polska za niecałe dwa lata będzie sparowała prezydencję w Unii Europejskiej, to partnerstwo transatlantyckie, sojusz Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi uczynimy najważniejszym punktem tej prezydencji - zaznaczył.


Chodzi o bezpieczeństwo Polski

Jednocześnie premier ocenił, że bezpieczeństwo Polski opiera się na dwóch filarach - współpracy gospodarczej i współpracy w dziedzinie obronności. - Jadę do USA, żeby oba te filary wzmacniać, wzmacniać ich fundament, budować je we współpracy z naszymi sojusznikami - dodał.

W tym kontekście podczas wizyty chce zatwierdzić i rozbudować kontrakty zbrojeniowe będące podstawą naszego bezpieczeństwa w przyszłości.


Spotkanie z Kamalą Harris

Wizyta premiera w USA potrwa do czwartku. Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiadając w poniedziałek wizytę wskazał, że głównymi jej tematami będzie polsko-amerykańska współpraca gospodarcza oraz kwestie bezpieczeństwa Polski. Poruszone zostaną także kwestie współpracy w sektorze energetyki. W trakcie wizyty szef rządu spotka się z wiceprezydent USA Kamalą Harris oraz z przedstawicielami amerykańskich firm zbrojeniowych. Premier również ma wziąć udział w spotkaniu w siedzibie Atlantic Council

- Wezmę udział w szczycie gospodarczym organizowanym przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy - po to, aby pozyskiwać finansowanie dla Polski, po to, aby przedstawiać jak Polska się dobrze rozwija, jakim jest dobrym miejscem dla inwestorów amerykańskich - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

ja

(Zdjęcie: Premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do USA.Fot. Twitter/KPRM)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj62 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka