Eva Kaili została aresztowana pod zarzutem korupcji. (fot. Twitter)
Eva Kaili została aresztowana pod zarzutem korupcji. (fot. Twitter)

Grecka polityk zatrzymana za korupcję. Śledztwo prowadzi do Kataru

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 267
Media donoszą, że podczas zatrzymania wiceszefowej Parlamentu Europejskiego, Evy Kaili, służby odnalazły kilka toreb wypełnionych gotówką. Kobieta jest jedną z zatrzymanych w sprawie możliwej afery korupcyjnej w PE. W 2016 roku grecka polityk krytykowała praworządność w Polsce.

Przeszukania u osób powiązanych z PE

W piątek belgijska policja dokonała przeszukania w 16 domach w Brukseli i jej okolicach. W wyniku tych działań zatrzymano pięć osób. Chodzi o sprawę lobbingu Kataru w Parlamencie Europejskim. Funkcjonariusze przeszukali m. in. domy asystentów powiązanych z posłami S&D, doradców i urzędników Parlamentu Europejskiego, a także szefów organizacji trzeciego sektora.

Belgijska prokuratura wyjawiła, że w wyniku śledztwa odzyskano jak dotąd około 600 tys. euro w gotówce oraz przejęto telefony i komputery. Katar miał odpowiadać za korupcję urzędników "o znaczącej pozycji politycznej i/lub strategicznej" w PE, wysyłając im "znaczne kwoty pieniędzy" oraz "ważne prezenty".

Ważni eurodeputowani zatrzymani

Media donoszą, że wśród zatrzymanych znaleźli się były eurodeputowany z ramienia Socjalistów i Demokratów, Pier Antonio Panzeri, były szef Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych Luca Visentini, a także wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili.

"Knack" donosi, że "liderem zespołu" miał być Panzeri. "Politico" informuje, że we Włoszech funkcjonariusze zatrzymali jego żonę oraz córkę, którym zarzucany jest udział w organizacji przestępczej i pranie brudnych pieniędzy.

Panzeri w Parlamencie Europejskim przewodniczył komisji ds. praw człowieka. Do niedawna kierował organizacją trzeciego sektora "Fight Impunity", którą również śledczy mają na oku.

Wiceszefowa PE zawieszona

Z kolei wiceprzewodnicząca europarlamentu Eva Kaili, niedługo po zatrzymaniu, została zawieszona w greckiej partii Pasok oraz w europejskiej grupie Socjalistów i Demokratów. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, zawiesiła ze skutkiem natychmiastowym wszelkie uprawnienia, obowiązki i zadania Evy Kaili jako wiczeszefowej PE.

W październiku Kaili spotkała się z katarskim ministrem pracy. Po tym spotkaniu wiceszefowa PE miała określić Katar "liderem praw pracowniczych", pomimo wielu kontrowersji związanych z warunkami pracy, które panowały przy budowie stadionów na odbywający się mundial.

Media donoszą, że podczas zatrzymania, w mieszkaniu Evy Kaili znaleziono kilka toreb wypełnionych gotówką.


W 2016 r. krytykowała praworządność w Polsce

Internautom nie umknął fakt, że zatrzymana wiceszefowa PE w 2016 roku krytykowała praworządność w Polsce, twierdząc, że "w ciągu zaledwie trzech miesięcy po wyborach polski rząd dokonał alarmującego autorytarnego zwrotu" poprzez "osłabienie Trybunału Konstytucyjnego" i "reformę mediów". Kaili wówczas dopytywała o działania Komisji Europejskiej względem Polski, również w kontekście art. 7 TUE.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj267 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka