Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. (fot. PAP)
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. (fot. PAP)

Andrzej Duda w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. "Symbol męstwa i woli walki"

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Prezydent Andrzej Duda bierze udział w uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Podczas swojego przemówienia podkreślił, że wydarzenie to jest dla niego "symbolem męstwa, determinacji i odwagi". Mówił również o tym, że "każdy, kto sieje nienawiść, depcze groby pomordowanych oraz pomagających prześladowanym".

Andrzej Duda: "Naziści zmiażdżyli tamtą Rzeczpospolitą"

Podczas uroczystości w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, która odbywa się na placu Bohaterów Getta Warszawskiego prezydent wskazywał, że przedwojenna Rzeczpospolita była inna, niż ta, w której żyjemy dzisiaj. Jak wyjaśnił, była Rzeczpospolitą wielu narodów, zaś ówczesna Warszawa była drugim, po Nowym Jorku, skupiskiem Żydów. Mieszkało w niej 350 tys. polskich obywateli narodowości żydowskiej.

— To było wtedy takie państwo, w którym społeczność żydowska razem z Polakami, a także innymi narodowościami żyła od prawie tysiąca lat pod jednym dachem, przez różne okresy dziejów, ale razem — powiedział Duda.

Podkreślił przy tym, że przełom i załamanie relacji nadszedł w 1939 roku.

— Przyszli niemieccy naziści, zmiażdżyli tamtą Rzeczpospolitą nie tylko pod względem politycznym i państwowym, ale także i społecznym, dokonując dramatycznego rozcięcia społeczeństwa. Zniewolili wszystkich, ale spośród tych zniewolonych oznakowali i wydobyli tych, którzy byli częścią narodu żydowskiego, polskimi Żydami — powiedział prezydent.


"Symbol męstwa, determinacji, odwagi i woli walki"

Andrzej Duda oświadczył, że powstanie w getcie warszawskim jest dla niego "i dla nas potomnych symbolem męstwa, determinacji, odwagi i woli walki".

— Woli walki o wolność, woli samodecydowania o sobie. Niezwykłej szaleńczej odwagi, absolutnej determinacji — podkreślił prezydent.

Dalej Duda podkreślił, że "każdy, kto sieje nienawiść, kto depcze drugiego człowieka, depcze po grobach bohaterów powstania w getcie warszawskim, depcze groby pomordowanych Żydów, depcze także groby wszystkich tych, którzy pomagali wtedy prześladowanym".

— Nigdy nie wolno nam zapomnieć o męstwie i postawie polskich Żydów z warszawskiego getta. Nie tylko tych, którzy walczyli z bronią w ręku. Także tych z drugiej strony tego pomnika (...), którzy po prostu trzymając się murów, nie dawali się wywlec i woleli spłonąć, niż oddać się w ręce nazistów — mówił Andrzej Duda.


Andrzej Duda oddaje hołd bohaterom powstania

Prezydent mówił o wielkim bohaterstwie wspólnych dla Izraela i Polski bohaterów. Podkreślał przy tym, że wielu z tych, którzy przeżyli powstanie w getcie warszawskim, było później powstańcami w Powstaniu Warszawskim, walcząc razem z kolegami z polskiej szkolnej ławki, przeciw niemieckim nazistom o wolność, oddając za nią oraz za wolną Polskę życie.

Jak dodał, "te same osoby budowały później państwo Izrael, a ich bracia czy kuzyni byli w armii Andersa, stanowili trzon armii Izraela i zasiadali w Knesecie". Dodał, że ci sami ludzie budowali później również Polskę oraz, jak bohater powstania w getcie warszawskim Marek Edelman, walczyli by była wolna.

— Pochylamy dzisiaj nisko głowę przed bohaterami powstania w getcie, pochylamy nisko głowę przed wszystkimi, którzy przeciwko nienawiści, nazizmowi walczyli o swoją wolność i godność, polskimi Żydami, polskimi obywatelami, którzy nigdy nie poddali się, nigdy nie stracili ducha, którzy do dzisiaj są wielkim przykładem dla nas wszystkich - i w Izraelu dla każdego żołnierza, który broni granic Izraela i dla nas, Polaków, którzy stoimy na straży granic Rzeczypospolitej, i tych wszystkich którzy służą w polskim wojsku - jak mieszkańcy getta warszawskiego są niegasnącym przykładem męstwa, bohaterstwa — powiedział prezydent.

"Przetrwali ci, którzy stawiali opór" – wywiad dla Salon24.pl

Przy okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, na łamach Salonu24 ukazał się wywiad z dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej Grzegorzem Berendtem.

— Żydzi zdali sobie sprawę, że alternatywa jest jedna: albo wykonywanie niemieckich rozkazów i pewna śmierć, albo podjęcie walki zbrojnej i stworzenie dla siebie szans ocalenia, nawet w warunkach śmiertelnego zagrożenia. Przetrwali ci, którzy stawili opór, a zginęli ci, którzy poddawali się, albo zostali zmuszeni do poddania się niemieckim rozkazom — powiedział. Zapraszamy do przeczytania całego wywiadu.

RB

(na zdjęciu: prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim / źródło: PAP)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura