24 kwietnia będzie ważną datą dla polskich kierowców. Zmienią się wówczas ceny benzyny 95 i diesla. Fot. Pixabay/Canva
24 kwietnia będzie ważną datą dla polskich kierowców. Zmienią się wówczas ceny benzyny 95 i diesla. Fot. Pixabay/Canva

Zdziwisz się, gdy zatankujesz. Ceny paliw na majówkę

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
24 kwietnia będzie ważną datą dla polskich kierowców. Zmienią się wówczas ceny benzyny 95 i diesla. Jak to wpłynie na portfele zmotoryzowanych Polaków przed długim weekendem?

Jakie będą ceny paliw na majówkę

Ceny paliw spędzają sen z powiek kierowców. W najgorszym dla portfeli Polaków okresie benzyna drożała z tygodnia na tydzień. A to oznaczało podwyżki nie tylko dla indywidualnych kierowców – drożał transport, w górę szły ceny wielu produktów i usług. Teraz jest szansa na zmianę.


Między 24 i 30 kwietnia 2023 r., a więc w dniach poprzedzających majówkę, oczekujemy odczuwalnej obniżki cen detalicznych na polskich stacjach


– przekazali w piątek analitycy portalu e-petrol.pl.

Z analiz wynika, że benzyna 98-oktanowa powinna ulokować się w przedziale 7,33-7,45 zł/l. Dla benzyny Pb95 przewidywane widełki cenowe to 6,71-6,83 zł/l. 

„Szczególnie duża zmiana spadkowa może być udziałem oleju napędowego – dla tego paliwa spodziewamy się średniego poziomu cen 6,52-6,65 zł/l. Nieco mniej dynamiczne przeceny dotyczyć będą autogazu – tu spodziewamy się uplasowania cen w przedziale 2,99-3,08 zł/l" - przekazał e-petrol.pl.


Wyraźna przecena na polskim hurtowym rynku paliw

Co ważne, przecena na polskim hurtowym rynku paliw jest wyraźna.


Jeśli porównać dzisiejsze ceny paliw w rafineriach z cenami z minionego weekendu - można zdziwić się znaczącą skalą przecen, jakie przyniosły ostatnie dni


- podkreślają eksperci.

Cena benzyny 98-oktanowej wynosi 5684,60 zł/m sześc. i spadła o 184 zł. W przypadku benzyny Pb95 spadek wyniósł blisko 193 zł i cena tego paliwa to 5273 zł/m sześc. O prawie 255 zł potaniał od soboty metr sześc. oleju napędowego, który kosztuje dzisiaj 5082,40 zł. Aktualna cena metra sześc. oleju opałowego to 4179,60 zł - jest ona o 123 zł niższa niż w końcówce poprzedniego tygodnia – wynika z danych e-petrol.pl.


"Podwyżki cen benzyny wyhamowały"

Dane e-patrol warto uzupełnić o piątkową analizę branżowego Refleksu, zajmującego się konsultingiem dla branży paliw.

Spadki hurtowych cen paliw w kraju w tym tygodniu dają przestrzeń do co najmniej kilkunastogroszowych obniżek cen paliw na stacjach przed majowym weekendem – podaje Refleks. W przypadku powrotu podwyżek w hurcie skala obniżek w detalu będzie ograniczona - zaznacza.


Z przeprowadzonego w tym tygodniu monitoringu cen na stacjach widać, że podwyżki cen benzyny wyhamowały, a obniżki cen diesla zaczęły się pogłębiać. Spadki hurtowych cen paliw na rynku krajowym odnotowane w tym tygodniu dają z kolei przestrzeń do co najmniej kilkunastogroszowych obniżek cen paliw na stacjach przed majowym weekendem


- ocenili analitycy Refleksu.

Jak zastrzegli, ostateczna głębokość obniżek cen na stacjach będzie zależała od tego, czy spadki cen paliw w hurcie utrzymają się przynajmniej przez pierwszą połowę kolejnego tygodnia. 

KW

Źródło zdjęcia: 24 kwietnia będzie ważną datą dla polskich kierowców. Zmienią się wówczas ceny benzyny 95 i diesla. Fot. Pixabay/Canva

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka