W tym roku wchodzi w życie unijna dyrektywa o jawności wynagrodzeń. Fot. Canva
W tym roku wchodzi w życie unijna dyrektywa o jawności wynagrodzeń. Fot. Canva

Już nic się nie ukryje. Znajomi dowiedzą się, ile zarabiasz

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 65
W tym roku wchodzi w życie unijna dyrektywa o jawności wynagrodzeń. Zdecydowana większość Polaków nie słyszała o tej zmianie. Nie umiemy również otwarcie rozmawiać o pieniądzach.

Czy Polacy są na to gotowi?

Głównym celem nowych regulacji jest zmniejszenie różnic w zarobkach kobiet i mężczyzn, oraz zwiększenie przejrzystości i zasad dotyczących wynagrodzeń dla wszystkich. Jak wynika z badania serwisu Pracuj.pl, 81 proc. Polaków nie słyszało jeszcze o planowanych zmianach.

Serwis przeprowadził badanie, w którym sprawdził, czy Polacy są gotowi na wprowadzenie jawności wynagrodzeń. W tej kwestii wiele zależy od pracodawców. 46 proc. ankietowanych dostrzega, że pracodawcy częściej niż kilka lat temu przedstawiają oferowane wynagrodzenie w ofertach pracy, a 7 na 10 osób wskazuje, że właśnie takie ogłoszenia bardziej zachęcają do aplikowania.


Prawie połowa deklaruje, że ma dla nich znaczenie, jeśli pracodawca przedstawia poziom oferowanych zarobków dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej. Ponad 70 proc. badanych oferty z podanymi zarobkami ocenia jako skuteczniejsze, a 77 proc. chce, by zakres zarobków powinien być podawany w każdym ogłoszeniu o pracę. Prawie 8 na 10 kandydatów lepiej ocenia wizerunek pracodawcy, który nie ukrywa pensji osób, które zatrudnia.

Chcemy znać wysokość zarobków

- Ponad 63 proc. ankietowanych na portalach z ofertami pracy chętnie korzystałaby z filtrowania ogłoszeń tylko do tych, które oferują oczekiwane przez kandydata zarobki. To istotny czynnik, który może rzeczywiście usprawnić procesy rekrutacyjne - mówi Agata Roszkiewicz, Starszy Menedżer Zespołu Wynagrodzeń i Benefitów w Pracuj.pl. - Warto, aby pracodawcy brali te informacje pod uwagę już dziś, nie czekając na wprowadzenie nowych unijnych regulacji. Z danych wynika, że aż 49 proc. osób wysłałoby swoją aplikację tylko na te oferty pracy, które mają podane widełki wynagrodzeń

W kwestii podejścia do otwartości w pracy jesteśmy podzieleni, bo 39 proc. badanych Polaków deklaruje, że w pracy rozmawia otwarcie ze o swoich wynagrodzeniach, a 35 proc. tego nie robi. Jednocześnie 51 proc. chce, by wysokość wynagrodzeń w ich firmach była jawna. Przeciwnego zdania jest 26 proc. Ponadto 41 proc. badanych zapewnia, że zna poziom zarobków współpracowników.


Nie rozmawiamy o pieniądzach

Na rozmowy o finansach najmniej otwarci jesteśmy wśród znajomych. Tylko 36 proc. badanych otwarcie rozmawia o wysokości swoich zarobków z przyjaciółmi, a 46 proc. uważa, że podawanie kwot osiąganych zarobków znajomym w sytuacjach towarzyskich jest nieeleganckie. Wiele osób mówi, że różnice zarobkowe pomiędzy nami a naszymi znajomymi mogą rodzić problemy w koleżeńskich relacjach, np. 39 proc. badanych wskazuje, że różnice dochodowe bywają problemem przy planowaniu wakacji oraz innych wspólnych przedsięwzięć. Częściej wspominają o tym kobiety (44 proc.) niż mężczyźni (35 proc.). Dla 39 proc. różnice zarobkowe między nimi a znajomymi bywają problemem także w codziennym życiu, dla 29 proc. powodem rozpadu znajomości, a 36 proc. deklaruje, że nie rozmawia swobodnie o wysokości zarobków w gronie znajomych.

Badanie pokazało też, że w Polsce brakuje powszechnej edukacji w tematyce zarobków. Potwierdza to 7 na 10 ankietowanych. Częściej problem jest widoczny dla kobiet (74 proc.) niż dla mężczyzn (64 proc). Ponad połowa (53 proc.) badanych wskazuje też, że jako dzieci nie mieli do czynienia z edukacją finansową w żadnej formie – zajęć, szkolenia czy zabaw z obszaru zarządzania pieniędzmi, a 41 proc. przyznaje, że kiedy byli dziećmi, w domu rodzinnym nie rozmawiało się otwarcie o zarobkach. Widać także, że im młodsi rodzice, tym mniej tych rozmów się podejmuje.

Nowe przepisy o jawności wynagrodzeń

Na razie nowymi przepisami o jawności pensji zajmuje się Rada Europejska, a kiedy dokument zostanie podpisany i opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, prawo wejdzie w życie po 20 dniach. Po zakończeniu tego procesu kraje członkowskie będą miały 3 lata na dostosowanie prawa krajowego do unijnych przepisów.

Tomasz Wypych

(Zdjęcie: W tym roku wchodzi w życie unijna dyrektywa o jawności wynagrodzeń. Fot. Canva)


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka