Takie pompy ciepła będzie produkował Bosch Polska, fot. PAP/Sebastian Borowski
Takie pompy ciepła będzie produkował Bosch Polska, fot. PAP/Sebastian Borowski

Niemiecki gigant buduje u nas fabrykę. Zagraniczni inwestorzy pchają się do Polski

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 70
Niemiecki koncern Bosch zainwestuje 1,2 mld zł w budowę fabryki pomp ciepła w Dobromierzu (Dolnośląskie). W nowej fabryce do 2027 r. ma być zatrudnionych 500 osób. Ostatnie badania pokazują, że Polska wyrasta na lidera pod względem atrakcyjności dla inwestycji zagranicznych i rozwijania współpracy gospodarczej.

Bosch wybuduje fabrykę na Dolnym Śląsku

Fabryka pomp ciepła powstanie w Dobromierzu w powiecie świdnickim, w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej WSSE Invest-Park. Prace budowane mają rozpocząć się w 2024 r., a produkcja w nowym zakładzie ma ruszyć na przełomie 2025 i 2026 r. Inwestor podał, że do 2027 r. w fabryce powstanie 500 miejsc pracy.

Fabryka w Dobromierzu będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, głównie na rynek europejski.

- Będziemy budować nową fabrykę w Dobromierzu, w sercu Europy; są tu dobre połączenia logistyczne. To jest idealny miejsce, z którego szybko możemy się dostać do rynków w Europie- powiedziała Birte Lubbert członek zarządu Bosch Comfort Grup.

Minister w KPRM Michał Dworczyk podkreślił, że inwestycje w nowe technologie są szczególnie pożądane, a z budowy fabryki w Dobromierzu skorzysta cały subregion wałbrzyski.


Polska liderem, jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne

Piotr Dytko, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych, podkreślił, że nowa inwestycja Boscha potwierdza, że Polska jest stabilnym, wiarygodnym i rzetelnym miejscem do inwestowania. - W zeszłym roku przekroczyliśmy barierę 3,7 mld euro jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne w Polsce i liczymy na to, że ten rekord przekroczymy też w tym roku – powiedział Dytko.

Potwierdzają to też analizy ekonomistów.  "W latach 2021-2022 napływ netto bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) przekroczył 4% PKB. Był więc najwyższy w historii miesięcznych danych o bilansie płatniczym, przebijając nawet napływ sprzed kryzysu finansowego" - informuje Pekao na Twitterze.

W ostatnich kilku rankingach Polska jest w czołówce krajów, jeżeli chodzi o bezpośrednie inwestycje zagraniczne.

Jak pisze w analizie Dawid Pachucki, główny ekonomista PZU, Polska jest coraz lepiej postrzegana przez firmy zagraniczne pod względem możliwości lokowania tu inwestycji i współpracy z krajowymi kooperantami.

"W marcowej ankiecie Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej i IGCC (sieci międzynarodowych izb handlowych działających w Polsce) to właśnie nasz kraj wskazano jako najbardziej atrakcyjną lokalizację inwestycyjną dla biznesu wśród badanych państw Europy Środkowej, Wschodniej oraz Chin i Rosji. W ostatnim raporcie Reuters Events oraz A.P. Moller-Maersk, firmy z Europy wskazały Polskę jako najlepszy kraj na świecie pod względem ewentualnej zmiany dostawców" - czytamy.

Premier zachęca do inwestowania w Polsce

Jak pisze Pachucki, "nie sprawdziły się też obawy o odstraszanie inwestorów w związku z tym, że staliśmy się krajem przyfrontowym. Jak pokazują wstępne dane NBP, w latach 2021-22 napłynęło do Polski rekordowo dużo bezpośrednich inwestycji udziałowych i reinwestowanych zysków, najwięcej z Holandii, Luksemburga i Niemiec".

Do inwestowania w Polsce zachęcał także premier Mateusz Morawiecki podczas głośnego wystąpienia w Atlantic Council. - My przyciągamy, jesteśmy jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów dla inwestycji zagranicznych na naszej planecie. Nasze zrównoważone podejście jest gwarancją zrównoważonego, długotrwałego rozwoju - zapewniał.

Bosch inwestuje w swoje fabryki w Polsce od 1992 r. Koncern ma swoje zakłady w Warszawie, we Wrocławiu, w Łodzi, Rzeszowie o Goleniowie. Reprezentowany jest przez cztery spółki, które tworzą Grupę Bosch w Polsce.

W zakładach Boscha produkowany jest sprzęt AGD, komponenty do układów hamulcowych i osprzęt do elektronarzędzi. Koncern w Polsce zatrudnia ponad 8,5 tys. pracowników. Fabryka w Dobromierzu będzie dziewiątym zakładem Boscha w Polsce i pierwszym, który będzie produkował pompy ciepła.

ja

(Zdjęcie: Takie pompy ciepła będzie produkował Bosch Polska, fot. PAP/Sebastian Borowski)


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka