Fot: Premiera książki "Jak zostać genialnym hultajem". Rafał Zawierucha, Anna Halarewicz, Marek Oleksicki i Wojciech Stefaniec
Fot: Premiera książki "Jak zostać genialnym hultajem". Rafał Zawierucha, Anna Halarewicz, Marek Oleksicki i Wojciech Stefaniec

100 niezwykłych Polaków, czyli "Jak zostać genialnym hultajem"

Redakcja Redakcja Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Jan Kowalewski (Cyfrowy Detektyw), Max Factor (twórca kosmetyków), Ernest Malinowski (budowniczy kolei Transandyjskiej), czy Tamara Łempicka (najdroższa portrecistka świata) - to tylko niektórzy z naszych rodaków, którzy stali się bohaterami książki "Jak zostać genialnym hultajem". Opisane historie, które czyta się jak te z filmów przygodowych, zostały wzbogacone o prace najlepszych polskich ilustratorów. Książkę, której premiera odbyła się w kwietniu, wydała Fundacja State of Poland.

100 Polaków, którzy zapisali się w historii świata

W książce przedstawiono sylwetki 100 Polaków, którzy zapisali się historii świata dzięki swoim przełomowym pomysłom i wielkiej determinacji.

- Kryteria doboru bohaterów były dwa - wspomina Danuta Nierada, współautorka tekstów i dyrektor artystyczna Fundacji State of Poland. - Po pierwsze te postacie musiały coś rzeczywiście zmienić w historii świata, albo swojej dziedzinie. Drugie to oczywiście takie pozytywne hultajstwo, czyli determinacja, przebiegłość, czasem gałgaństwo spryt, fantazja. - wymienia Nierada.

- Fantastyczne są te odległe historycznie przykłady naszych podróżników, którzy pokonywali całe kontynenty, morza i oceany, na przykład z listami chińskich cesarzy. – mówi Tobiasz Piątkowski, współautor książki. - To są fascynujące historie i kiedy znajduje się takie perełki to od razu chce się o tym napisać i zilustrować, pokazać tego bohatera, wśród jego przygód.

Najlepsi polscy ilustratorzy

Dlatego do projektu zaproszono najlepszych polskich ilustratorów, którzy do historii każdego „hultaja”, wykonali nietuzinkowe grafiki.

- W przypadku rysunku Poli Negri, mogłam się posiłkować moim codziennym rysowaniem postaci modowych. – mówi Anna Halerowicz, której ilustracje można podziwiać m.in. w Elle, Twoim Stylu czy Wprost. – Wszystkie rysunki postaci kobiet były dla mnie czymś codziennym, a przy innych np. Beniowskim, potrzebowałam pomocy i dodatkowej konsultacji. – wspomina artystka.

Do projektu „genialnych hultajów” zaproszono również aktora Rafała Zawieruchę, który w wideocastach przybliża historię Mikołaja Kopernika, Jana i Antoniny Żabińskich oraz Marii Kwaśniewskiej.

Zobacz opowieść o Marii Kwaśniewskiej w wykonaniu Rafała Zawieruchy:

- Dzięki tej książce i projektowi mogłem odkryć bohaterów i historie, których wcześniej nie znałem. – mówił Rafał Zawierucha w czasie premiery książki. – To niesamowite dzieło określiłbym mianem vademecum, które zachęca do jeszcze głębszego zagłębienia się w historie tych postaci.


Zawierucha pytany o postać, którą chciałby przenieść na ekran, wskazał Ferdynanda Ossendowskiego, dziennikarza i podróżnika.


- Ossendowski to jest „półka” Kuklińskiego, a dla mnie wielkie odkrycie tej książki. – zaznaczył Rafał Zawierucha.

W Polsce patriotyzm często kojarzony jest z cierpieniem, czasem nudą.Książka wydana przez Fundację State of Poland pokazuje, że miłość do ojczyzny może być przygodą, gwarancją interesującego życia.

Ciekawie o patriotyzmie i polskiej historii

- Możemy ciekawie opowiadać o historii Polski, choćby dlatego, że jest ona pełna ciekawych postaci. – mówi Tobiasz Piątkowski. - Bitwy są interesujące, wielkie projekty inwestycyjne są bardzo ciekawe, ale tak naprawdę to życiorysy są w stanie przyciągnąć czytelnika i zwrócić jego uwagę na tych ludzi, naszych bohaterów, którzy często nie żyją od setek lat.

Autorzy książki zachęcaja do testu i sprawdzenia o ilu bohaterach książki "Jak zostaś genialnym hultajem" słyszeliśmy wcześniej.
-Jeżeli wynik będzie około 20% to bardzo dobrze. - mówiła Danuta Nierada. - Większość naszych bohaterów działała za granicą. Takie były warunki, takie były możliwości. Za granicą było łatwiej tworzyć, zdobywać patenty. Dlatego niejednokrotnie nasi hultaje, są bardziej rozpoznawalni za granicą niż w Polsce.

Nierada przypomniała życiorys Gabriela Narutowicza, który w Polsce znany jest ze swojej działalności politycznej i tragicznej śmierci w zamachu.

Film"Niepospolita" inspiracją dla "Genialnych hultajów"


-Elektrownie wodne projektu Gabriela Narutowicza w Szwajcarii działają do dziś, a były prezydent Polski, znany jest tam właśnie przede wszystkim ze swojego genialnego umysłu inżynierskiego. - przypomniała Nierada.

-Mamy ambicje, żeby robić rzeczy na najwyższym poziomie. - mówił Włodzimierz Dola, prezes Fundacji State of Poland. -Niezależnie od tego czy są to projekty geopolityczne czy te edukacyjne.


Dola dodał, że inspiracją powstania książki "Jak zostać genialnym Hultajem", był pierwszy projekt fundacji State of Poland, czyli krótkometrażowy film "Niepospolita". Obraz, który okiem podróżującego po Polsce reportera, przybliża historię XX lecia międzywojennego.


-W "Niepospolitej" nasz bohater przeprowadzał wywiady z wielkimi Polakami, którzy poza tym, że byli genialni, mieli w sobie dozę hultajstwa. - podsumował Włodzimierz Dola.


Fot: Premiera książki "Jak zostać genialnym hultajem". Rafał Zawierucha, Anna Halarewicz, Marek Oleksicki i Wojciech Stefaniec
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura