L: Szymon Hołownia. Fot. PAP/Piotr Nowak; P: Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
L: Szymon Hołownia. Fot. PAP/Piotr Nowak; P: Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Najnowszy sondaż. Hołownia i Kosiniak-Kamysz ucieszą się?

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w niedzielę 23 kwietnia 32,3 proc. głosów zdobyłoby PiS. Dalej uplasowałaby się KO (24,2 proc. poparcia). Trzeci wynik przypadłby Koalicji Polskiej, 2050 Szymona Hołowni i PSL (13,7 proc.) – wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i radia RMF FM.

Wybory zdecydowani - chcą iść na wybory

Ankietowanych zapytano o to, czy wzięliby udział w wyborach parlamentarnych, jeśli odbywałyby się w najbliższą niedzielę, a jeśli tak – to na kogo by zagłosowali.

35,6 proc. ankietowanych stwierdziła, że weźmie udział w wyborach, 19,3 proc. – raczej tak, 16 proc. – raczej nie, 23,7 proc. – nie, 5,4 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem" lub "trudno powiedzieć".


PiS liderem, Koalicja Polska na trzecim miejscu

Wśród ankietowanych, którzy wybraliby się na wybory, 32,3 proc. zagłosowałoby na PiS, 24,2 proc. na KO, 13,7 proc. – na Koalicję Polską, 2050 Szymona Hołowni i PSL.

Marek Sawiecki mówił we wtorek Salonowi 24.pl, że "koalicję uzgodnią i ewentualnie ogłoszą Władysław Kosiniak-Kamysz z Szymonem Hołownią". – Mogę jedynie stwierdzić, że zachęcam obu liderów do tego, żeby jeszcze w tym tygodniu się dogadali – powiedział Salonowi 24 były minister rolnictwa, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Nad Polską 2050 wiszą jednak ciemne chmury. „To, co miało być nowe, okazało się kopią starego. (...) Nie możemy zgodzić się na stawianie interesu partyjnego (...) ponad interesem całej demokratycznej wspólnoty” - mówią politycy z partii Szymona Hołowni, którzy właśnie postanowili odejść. Polska 2050 odpiera zarzuty. W oficjalnym komunikacie partia twierdzi, że koło w kręgu nr 20 rozwiązano, bo działacze mieli nie wywiązywać się z obowiązków.

Konfederacja na czwartym miejscu

Konfederacja uplasowała się na czwartej pozycji z poparciem 9,8 proc. Nieco niżej znalazła się Nowa Lewica z poparciem na poziomie 9 proc. Na AgroUnię i Porozumienie zagłosowałoby 0,2 proc. ankietowanych. 10,8 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem" lub "trudno powiedzieć".

Sondaż United Survey przeprowadzono 21–23 kwietnia 2023 r. na próbie 1000 Polaków mieszaną techniką CATI i CAWI.


KW

L: Szymon Hołownia. Fot. PAP/Piotr Nowak; P: Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka