Kolekcja "Nytillverkad". (fot. ikea.com)
Kolekcja "Nytillverkad". (fot. ikea.com)

Ikea robi krok do przeszłości. Specjalna kolekcja na 80-lecie firmy

Redakcja Redakcja Wnętrza Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Ogromnym zainteresowaniem cieszą się stare meble z Ikei – podaje "Rzeczpospolita". Okazuje się, że kolekcjonerzy designu są w stanie zapłacić za nie wielokrotność ich pierwotnej ceny.

Stare meble z Ikei przeżywają renesans

"Rzeczpospolita" zauważa, że meble z Ikei, wyprodukowane w latach 70-tych lub 80-tych "nabrały vintage'owego charakteru", przez co znacznie wzrosła również ich wartość. Szczególnie zauważyć to można na przykładach "bardziej designerskich" produktów. 

W reakcji na ten trend Ikea postanowiła nawiązać do designu swoich produktów sprzed lat.


Popularność mebli z Ikei

W opinii publicznej oraz wśród klientów, meble z Ikei postrzegane są zwykle jako tanie meble, przeznaczone do samodzielnego montażu. "Rz" wskazuje, że produkty szwedzkiego giganta są popularne przede wszystkim wśród młodych dorosłych i studentów. Bardzo często decydują się oni na wyposażenie swoich mieszkań właśnie meblami z Ikei.

Kolekcjonerzy polują na stare meble z Ikei

Na rynku wtórym obecne są produkty, które często mają kilkukrotnie większą wartość, niż w czasach ich nowości – w latach 60-tych 70-tych, czy 80-tych. Meble te są niezwykłą gratką dla miłośników vintage'owego designu. Tym samym – jak wskazuje "Rzeczpospolita" – ich ceny kosztują obecnie niemal tyle samo, co produkty światowej sławy designerów. Portal zauważa, że osoby interesujące się tym tematem wielokrotnie wskazują, że obecnie juz nie projektuje się mebli w taki sposób, w jaki robiła to Ikea w przeszłości. Również dzięki temu meble te często są zachowane w bardzo dobrym stanie, pomimo upływu czasu.

Ikea ze specjalną kolekcją na swoje 80-lecie

Ikea, z okazji 80-tej rocznicy powstania firmy, postanowiła nawiązać do swoich najbardziej udanych projektów z przeszłości. Efektem tego jest specjalna kolekcja "Nytillverkad", składająca się z odświeżonych wersji archiwalnych produktów, w tym mebli, tekstyliów i akcesoriów. Zaprezentowane one zostały podczas targów designu w Mediolanie, które odbywały się od 18 do 23 kwietnia.


"Rz" zwraca uwagę na na odświeżony i uwspółcześniony design tych produktów. Pokazano je bowiem w nieco innej kolorystyce, wskazując również przy tym na wykorzystanie do produkcji nowocześniejszych materiałów. 


Ikea odświeża stare designy

Kolekcja "Nytillverkad" stworzona została w kooperacji z projektantami, którzy pracowali dla Ikei w latach 70-tych, 80-tych i 90-tych, m. in. Rutgerem Anderssonem czy Scenem Fristedtem. Jak zapowiada szwedzki gigant – premiera kolekcji będzie miała miejsce w lipcu tego roku.

— Jeżeli przegapiliście: To co stare, znów jest nowe! Kolekcja Nytillverkad jest głośna, kolorowa i zabawna. Szwedzka firma świętuje w ten sposób swoją 80-tą rocznicę, pokazując swoje przeprojektowane, archiwalne produkty z użyciem nowych kolorów i materiałów — komentuje na Twitterze portal Design Milk.

Spór kierowniczki krakowskiej IKEI z pracownikiem

W grudniu ubiegłego roku kierowniczka krakowskiej IKEI, która zwolniła pracownika za to, że ten obrażał środowiska LGBT została oskarżona o dyskryminację wyznaniową. Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił oskarżoną.

Z kolei pod koniec ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Nowej Hucie nakazał przywrócić zwolnionego pracownika sieci IKEA do pracy. 

RB

(na zdjęciu: prezentacja kolekcji "Nytillverkad" / źródło: IKEA.com)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości