(ZOO w Warszawie. Fot. Wikipedia)
(ZOO w Warszawie. Fot. Wikipedia)

Oszuści nie ustępują. Zaczęli podszywać się pod ZOO

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Warszawskie ZOO alarmuje na swoim Facebooku, że ktoś założył fan page podszywający się pod ogród. Oszuści próbują w ten sposób wyłudzić dane osobowe oraz środki finansowe.

Fejkowe konto warszawskiego ZOO 

Oficjalny fan page Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie poinformował za pośrednictwem Facebooka, że oszuści stworzyli konto łudząco podobne do tego oryginalnego. Oferują oni m.in. darmowe bilety do ogrodu zoologicznego, jako nagrodę w konkursie. 

W ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz środki finansowe. "Nie dajcie się nabrać! Nie podawajcie żadnych swoich danych!" – przestrzega warszawskie ZOO. 


Wysyłają wiadomości przez messenger

Internauci w komentarzach informują, że otrzymują przez messenger wiadomości od rzekomego zoo z informacją o wygranej oraz z prośbą o klikniecie w link i opłatę między 8,70 a 15 zł. Oszuści proszą o podanie danych osobowych oraz numer karty bankomatowej. Jeśli ktoś to zrobił, może mieć poważne obawy o stan swojego konta, bo oszuści uzyskają do niego dostęp. Część sympatyków warszawskiego zoo przyznaje, że się dała nabrać.

Jak nie paść ofiarą oszustwa? 

Ogród zoologiczny w obszernym poście informuje również, jak uchronić się przed oszustwem. Należy przede wszystkim nie klikać w żadne linki przesyłane przez podszywające się konto oraz nie robić żadnych wpłat i udostępniać danych. 

"Jeśli podaliście swoje dane – zgłoście to na policję – wiadomo, że to fałszywa loteria, fałszywy fanpage i fałszywa strona" – podaje ZOO. 

Warszawskie ZOO zgłosiło również fałszywą stronę do administracji Facebooka, na policję i do CERT Polska. Więcej o instytucji mówiła Iwona Prószyńska, która była gościem Sławomira Jastrzębowskiego.

MP

(ZOO w Warszawie. Fot. Wikipedia)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie