Open'er Festival w Gdyni. Fot. PAP/Adam Warżawa
Open'er Festival w Gdyni. Fot. PAP/Adam Warżawa

Open'er Festival nie zmieni podejścia do wolontariuszy. Lakoniczny komunikat po zarzutach

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
W sieci huczy po tym jak media nagłośniły informację o tym, że na Open'erze w Gdyni to wolontariusze muszą płacić organizatorom potężną kaucję. Fundacja ALERT ART, która jest organizatorem słynnego gdyńskiego festiwalu, błyskawicznie zareagowała, żeby zażegnać możliwy kryzys wizerunkowy. Znamy oświadczenie fundacji.

Wielu internautów zbulwersował fakt, że warunkiem udziału w wolontariacie organizowanym przez Fundację ALTER ART jest podpisanie porozumienia o wolontariacie oraz wpłata kaucji w wysokości 950 złotych. „Kaucja zostanie zwrócona wolontariuszowi w terminie 7 dni od dnia zakończenia imprezy, pod warunkiem prawidłowego wykonania przydzielonych mu zadań” - podała fundacja stojąca za Open'erem, słynnym festiwalem, który odbywa się w Gdyni-Kosakowo.

Oświadczenie Fundacji ALERT ART, organizatora Open'er Festival

Media cytują oświadczenie, które przesłał organizator Open'er Festival, czyli Fundacja ALERT ART. Z dokumentu można się dowiedzieć, że przy organizacji eventu pracuje „kilkadziesiąt tysięcy osób”, a wolontariusze stanowią zaledwie 3 procent pracujących. 

„Wolontariat to możliwość połączenia wykonywania określonych zadań z uczestnictwem w festiwalu, obejrzeniem wybranych koncertów i zabawy” – zapewnia fundacja. Jak wyjaśnia, to zarazem „możliwość zdobycia doświadczenia i edukacji”.


Open'er Festival. Co z tą kaucją

Dziś ALTER ART wyjaśnia, co z tą kaucją. „Kaucja w wysokości równowartości ceny karnetu czterodniowego została wprowadzona ponad 10 lat temu i jest to standardowa procedura” - tłumaczy Fundacja. Kaucja ma wynikać z tego, że w przeszłości – nie tylko w Polsce – pojawiły się osoby podszywające się pod wolontariuszy, które „znikały” zaraz po rejestracji. 

Jak tłumaczy organizator Open'er Festival skala procederu była bardzo znacząca i doszła do około 50 proc. uczestników projektu. „Kaucja zwracana jest zaraz po wydarzeniu” – przekazał ALERT ART w swoim oświadczeniu.

"Wolontariat jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem na świecie"

Fundacja przypomina, że wolontariat jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem na świecie, a bywają festiwale, gdzie procent wolontariuszy wobec wszystkich pracujących jest znacznie wyższy niż na Open'erze. 

Do chwili obecnej zgłosiło się 3,5 tys. osób do wolontariatu – przekonuje ALERT ART. Według szacunków Alter Art do zamknięcia rekrutacji będzie ok. 20 chętnych na jedno stanowisko.

„Warto również pamiętać, że festiwal bez najmniejszego problemu poradzi sobie bez stosunkowo małego programu wolontariatu, natomiast odbędzie się to przede wszystkim ze stratą dla jego uczestników – świetnych wolontariuszy, dla których rokrocznie jest to możliwość uczestnictwa w festiwalu, nabycia ważnego doświadczenia i świetna przygoda” - argumentuje swoją strategię wolontariacką Fundacja ALERT ART.


Open'er Festival 2023 - co w tym roku

Przypomnijmy, że tegoroczny Open'er odbędzie się w dniach 28 czerwca - 1 lipca. Do Gdyni-Kosakowo przyjadą największe gwiazdy muzyczne z całego świata. Na scenie Openera wystąpi m.in. Kendrick Lamar, Lil Nas X, Machine Gun Kelly, OneRepublic, czy Arctic Monkeys. Z kolei polskie gwiazdy festiwalu to: Kuban, Bedoes, Brodka oraz Club2020.

Karnet 4-dniowy na festiwal kosztuje 949 zł. Można również nabyć bilety weekendowe (piątek, sobota) w cenie 689 zł lub jednodniowe - 449 zł.

KW

Open'er Festival w Gdyni. Fot. PAP/Adam Warżawa

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura