Systemy obrony powietrznej Patriot / źródło: Flickr
Systemy obrony powietrznej Patriot / źródło: Flickr

Niedobrze. Rosjanie uszkodzili kluczowy system na Ukrainie

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 169
Rosja rozpoczęła ataki na większą skalę, próbując zmusić Ukrainę do opóźnienia kontrofensywy — podała stacja CNN, powołując się na jednego z amerykańskich urzędników, zaznajomionych z sytuacją. Podczas ostatniego rosyjskiego ostrzału uszkodzony został system obrony powietrznej Patriot.

Rosja chce opóźnić ukraińską kontrofensywę

Urzędnik zwrócił uwagę, że Rosja wydaje więcej amunicji niż zwykle, próbując zmylić ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Jak dodał, Federacja Rosyjska rozpoczęła naloty na dużą skalę jednocześnie z kilku frontów, celując w centra dowodzenia w Kijowie i inne ważne obiekty, prawdopodobnie próbując zmusić Ukrainę do opóźnienia spodziewanej kontrofensywy.

CNN wskazało, że Ukraina była w stanie wytrzymać ataki, przechwytując większość pocisków i dronów przy pomocy systemów obrony powietrznej, dostarczonych przez zachodnich sojuszników.

Według źródła CNN, rosyjskie ataki na dużą skalę mogą nawet przynieść korzyści Ukrainie, ponieważ Federacja Rosyjska aktywniej wykorzystuje swoje ograniczone zapasy precyzyjnych pocisków rakietowych.


Atak rakietowy na Kijów

W nocy z poniedziałku na wtorek Rosja po raz kolejny przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na Ukrainę, w tym jej stolicę – Kijów. Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że obronie powietrznej udało się zestrzelić 18 pocisków rakietowych, w tym 9 pocisków manewrujących Kalibr (wystrzelonych z okrętów na Morzu Czarnym), 6 rakiet Kh-47M2 Kindżał (wystrzelonych z myśliwców przechwytujących MiG-31K) oraz 3 pociski lądowe (S-400/Iskander-M).

Rosjanie uszkodzili system Patriot

Rosyjski resort obrony w swoim codziennym raporcie przekazał, że podczas ataku na stolicę Ukrainy "wyprodukowany w USA system obrony powietrznej Patriot został precyzyjnie trafiony hipersonicznym pociskiem rakietowym Kindżał". Strona ukraińska nie skomentowała tych doniesień.

— Zostawmy to bez komentarza. Nie będziemy komentować rosyjskich źródeł — powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat, cytowany przez portal Interfax-Ukraina.

Jeden z amerykańskich urzędników, chcący zachować anonimowość, potwierdził w rozmowie z CNN, że podczas ataku na Kijów system Patriot "został prawdopodobnie uszkodzony, ale nie zniszczony". Podkreślił, że USA obecnie oceniają rozmiar szkód.

— To zadecyduje, czy system będzie trzeba całkowicie wycofać, czy po prostu uda się go naprawić na miejscu przez Ukraińców — powiedział.

Patrioty podatne na namierzenie

Ukraina posiada dwa systemy obrony powietrznej Patriot. Jeden z nich podarowany został Kijowowi przez USA, zaś drugi – przez Niemcy i Holandię. Nie wiadomo jednak, który z nich został uszkodzony.

Nie była to pierwsza próba uderzenia w Patrioty na Ukrainie. Ostatnio 6 maja ukraińska armia informowała, że kilka dni wcześniej nad Kijowem, przy użyciu wspomnianego systemu, zestrzelony został pocisk Kindżał. Doniesienia te potwierdził kilka dni później Pentagon.

Według amerykańskich urzędników rosyjska armia była w stanie przechwycić sygnały emitowane przez system Patriot. Tym samym pozwoliło jej to na skuteczne namierzenie celu.

RB

(na zdjęciu: systemy obrony powietrznej Patriot / źródło: Flickr)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka