Efekt 800 plus. Nowy sondaż nie zostawia wątpliwości

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 129
Waloryzacja 500 plus do poziomu 800 złotych, darmowe leki dla seniorów i dzieci do 18 lat oraz bezpłatny przejazd autostradami - te obietnice Jarosława Kaczyńskiego mogą spora namieszać w kampanii wyborczej. W sondażu dla "Super Expressu" większość respondentów po konwencji PiS jest zdania, że partia rządząca wygra nadchodzące wybory.

Instytut Badań Pollster zapytał ankietowanych, czy nowe propozycje PiS pomogą wygrać jesienne wybory parlamentarne? Mowa o 800 plus, bezpłatnych lekach i zniesieniu opłat za autostrady. Opozycja na ogół krytykuje te pomysły, a PO rzuciła na stół pomysł waloryzacji 500 plus od zaraz - choć dopiero po weekendowej konwencji programowej Zjednoczonej Prawicy. 


Większość uważa, że PiS wygra 

Łącznie 66 proc. badanych uważa, że PiS dzięki tym propozycjom może wygrać wybory - 43 proc. uważa, że "raczej tak", 23 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak". Przeciwnego zdania jest 34 proc. uczestników sondażu - 22 proc. twierdzi "raczej nie", 12 proc. "zdecydowanie nie". 


Sondaż po konwencji PiS

- Też się z tym zgadzam. Po pierwsze dlatego, że PiS ma koncepcję podtrzymania państwa opiekuńczego. Po drugie, widać plan na rozwój gospodarczy – przyciągnięcie inwestycji zagranicznych. Widać też pomysł na dostosowanie systemu nauczenia do potrzeb gospodarki (szkoły branżowe). To wszystko jest spójną koncepcją na przyszłość - komentuje w "Super Expressie" prof. Kazimierz Kik, politolog. 


Sondaż przeprowadzono metodą CAWI na próbie 1083 dorosłych Polaków 15 maja - dzień po zakończeniu dwudniowej konwencji PiS pod nazwą "Programowy Ul". W sprawie 800 plus dla Salonu24 wypowiadali się ekonomiści: Ryszard Bugaj i Andrzej Sadowski. 

Fot. Jarosław Kaczyński na konwencji PiS/PAP

Zobacz: 


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj129 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka