Elon Musk: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL / George Soros: GEORG HOCHMUTH
Elon Musk: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL / George Soros: GEORG HOCHMUTH

Soros wściekł się na Muska. Właściciel Tesli słono za to zapłaci

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Słynny inwestor George Soros sprzedał wszystkie swoje udziały w Tesli – poinformował Reuters. 92-letni miliarder kupił akcje firmy Elona Muska w 2022 roku. Obligacje nabył wcześniej - w 2018 roku. Decyzja Sorosa to odpowiedź na antysemickie wypowiedzi właściciela Twittera, skierowane przeciw Sorosowi.

Soros sprzedał akcje Tesli

Musk sfinalizował zakup Twittera za 44 miliardy dolarów po sześciu miesiącach sporów z akcjonariuszami spółki. W tym czasie Tesla straciła prawie 40 procent swojej wartości. Soros kupił swoje udziały w drugim kwartale ubiegłego roku, kiedy akcje Tesli kosztowały średnio 274 USD i sprzedał je w pierwszych miesiącach tego roku, kiedy ich średnia wartość wynosiła zaledwie 173 USD.

Elon Musk dał upust złości na Twitterze. Najpierw porównał żydowskiego inwestora Sorosa do marvelowskiego złoczyńcy Magneto. Bohater komiksów walczy z ludzkością za pomocą swoich supermocy. Przypomnijmy, że historia Magneto porównywana jest przez znawców popkultury z działalnością radykalnego przywódcy ruchu afroamerykańskiego, znanego jako Malcolm X, a także rabina i żydowskiego prawicowego ekstremisty – Meira Kahane.


Musk: „Soros nienawidzi ludzkości”

Kiedy jeden z użytkowników Twittera, zbulwersowany porównaniami Muska, zwrócił mu uwagę, że postać Magneto była oparta na ocalałym z Auschwitz, Musk odpisał, że Soros próbuje zniszczyć „podstawowe zasady cywilizacji”. I dodał: „Soros nienawidzi ludzkości”.

Soros nie jest jedynym, który wycofał się z niektórych inwestycji z czasów pandemii w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Cotygodniowy raport Bank of America „Flow Show” pokazuje, że akcje spółek technologicznych odnotowały największe straty od kilku lat w pierwszym kwartale, kiedy branża bankowa była w chaosie. Głównym poszkodowanym był wówczas Silicon Valley Bank.

Sytuacja jest jednak dynamiczna. Według Bank of America, w tygodniu poprzedzającym 10 maja fundusze technologiczne odnotowały największy napływ od grudnia 2021 roku. A to jest szansa dla Muska.


Tesla ma problem. Ale i szanse

Tesla produkuje samochody elektryczne. Firma Elona Muska ma problem: w 2022 roku cena akcji spadła o około 65 procent. Biznesowe strategie Muska związane z kontrowersyjnym przejęciem platformy internetowej Twitter i sprzedażą akcji Tesli w celu sfinansowania transakcji o wartości około 44 miliardów dolarów nie spodobały się inwestorom.

W 2022 roku Tesla zarobiła więcej niż kiedykolwiek wcześniej w roku obrotowym, pomimo wysokiej inflacji, obaw gospodarczych i problemów z łańcuchem dostaw. Firma Muska zwiększyła zyski o 128 procent rok do roku do 12,6 miliarda dolarów (11,5 miliarda euro) - poinformowała Tesla w środę po zamknięciu amerykańskiej giełdy. Przychody wzrosły o 51 procent do 81,5 mld dolarów.

KW


Elon Musk: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL / George Soros: GEORG HOCHMUTH

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka