Michel Zacharz AKA Grippenn[1] - Own work, CC BY-SA 2.5
Michel Zacharz AKA Grippenn[1] - Own work, CC BY-SA 2.5

Przyjechali do Oświęcimia i zaczęli "hajlować". Teraz mają na karku służby

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 62
Dwóch 15-latków z Leisnig (Saksonia) miało wykonywać gest hitlerowskiego pozdrowienia w trakcie wycieczki edukacyjnej do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Śledztwo w tej sprawie prowadzą służby bezpieczeństwa państwa, o czym poinformowała policja w Chemnitz. Do sprawy odniosła się też już dyrekcja szkoły, której uczniowie mieli dopuścić się tego skandalicznego czynu.

15-latkowie "hajlowali" w Oświęcimiu

Dwóch 15-latków z Leisnig (Saksonia) miało wykonywać gest hitlerowskiego pozdrowienia w trakcie wycieczki edukacyjnej do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Zdarzenie uwiecznione zostało na zdjęciu, wykonanym najprawdopodobniej 4 maja w trakcie pobytu uczniów w Polsce – na terenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Na zdjęciu widać czterech uczniów, z których dwóch wykonuje hitlerowskie pozdrowienie.

Nauczyciele zwrócili uwagę na to zdjęcie po opublikowaniu go w mediach społecznościowych i polecili uczniom usunięcie go – poinformowała policja, potwierdzając, że obecnie wobec dwóch 15-latków prowadzone jest dochodzenie w sprawie używania symboli niekonstytucyjnych.


Dyrektorka szkoły o "hajlowaniu" swoich uczniów w Auschwitz: "ten incydent bardzo boli"

W związku z tym incydentem sześciu uczniów zostało zawieszonych w prawach ucznia. Od poniedziałku wrócili do szkoły - pisze we wtorek portal RND. Wspólnie z nauczycielami i szkolnym pracownikiem socjalnym, a także kolegami z klasy, oceniono przebieg zdarzenia. Sześciu uczniów otrzymało kary dyscyplinarne.

"Ten incydent pokazuje, jak ważna jest edukacja demokratyczna i wszystkie projekty, którymi od lat żyjemy i które praktykujemy w naszej szkole. Musimy dalej podążać tą właśnie drogą. Tym bardziej teraz po takim incydencie" - stwierdziła dyrektorka placówki Kristin Dorias-Thomas, cytowana przez RND.


Coroczna wycieczka klas dziewiątych do Auschwitz, ma podkreślać, do czego zdolne są dyktatury i jak ważne są demokracja, tolerancja, człowieczeństwo i szacunek.

"Lista naszych ofert i projektów dotyczących tematów demokracji, tolerancji i szacunku jest długa. Dlatego ten incydent bardzo boli. Ale pokazuje też, że właśnie dlatego musimy to kontynuować. Tym bardziej teraz" - mówi dyrektorka szkoły. Wyjaśnia też, że nikt w szkole nie odwracał wzroku. Nauczyciele na wycieczce edukacyjnej zareagowali natychmiast.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą służby bezpieczeństwa państwa, o czym poinformowała policja w Chemnitz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Polacy byli drugą pod względem liczebności grupą więźniów. W czasie istnienia obozu Niemcy deportowali do Auschwitz ok. 150 tys. Polaków. Zginęła połowa z nich.

na zdjęciu: wejście do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz II. fot. Michel Zacharz AKA Grippenn, CC BY-SA 2.5

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo