na zdjęciu: Lider Polski 2050 Szymon Hołownia na wspólnej konferencji prasowej z prezesem PSL przed Senatem w Warszawie.  PAP/Tomasz Gzell
na zdjęciu: Lider Polski 2050 Szymon Hołownia na wspólnej konferencji prasowej z prezesem PSL przed Senatem w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell

Hołownia zabrał głos ws. 800 plus. "To nie jest poważne traktowanie odbiorców"

Redakcja Redakcja Polska 2050 Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Polska 2050 i PSL jesteśmy przeciwko propozycjom zgłoszonym przez Prawo i Sprawiedliwość i Platformę Obywatelską dot. waloryzacji świadczenia 500 plus, które miałoby wynieść 800 złotych; w naszym przekonaniu dzisiaj nie ma przestrzeni do waloryzacji - mówił lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Hołownia: Nie poprzemy 800 plus w takiej formie

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że świadczenie 500 plus od nowego roku zostanie zastąpione nową stawką – 800 plus. W odpowiedzi na to lider PO Donald Tusk zaproponował, by wprowadzić tę zmianę już 1 czerwca tego roku, na Dzień Dziecka. We wtorek przewodniczący PO ogłosił, że klub KO złoży w środę w Sejmie projekt ustawy ws. waloryzacji świadczenia 500 plus, które miałoby wynieść 800 zł.


We wtorek lider Polski 2050 Szymon Hołownia ocenił w podcaście na Facebooku propozycje PiS i PO. "My i PSL jesteśmy przeciwko propozycjom zgłoszonym w takiej formie, w jakiej zostały zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość i przez Platformę Obywatelską. Uważamy, że dzisiaj szafowanie takimi obietnicami na pięć miesięcy przed wyborami nie jest do końca poważnym traktowaniem wyborców" - powiedział Hołownia.

Argumentował, że przede wszystkim trzeba zadać pytanie: komu należałoby zabrać pieniądze, by następnie rozdać je w formie 800+. Podkreślał również, że podniesienie świadczenia 500 plus będzie impulsem inflacyjnym. "W naszym przekonaniu dzisiaj przestrzeni do waloryzacji nie ma" - podkreślił.


Hołownia: 500 plus musi zostać połączone z kryterium dochodowym

Lider Polski 2050 odniósł się również do zapowiedzi Platformy o złożeniu w Sejmie projektu ustawy ws. waloryzacji świadczenia 500 plus. Poinformował, że jeśli projekt udałoby się wprowadzić pod obrady Sejmu "to wtedy razem z PSL-em szukalibyśmy rozwiązań, które mogłyby doprowadzić do tego, żeby to prawo było sprawiedliwe".

"PSL ma propozycje wprowadzenia kryterium, że ta waloryzacja dotyczyłaby tylko osób pracujących. My chcielibyśmy połączyć to również z kryterium dochodowym" - poinformował Hołownia.


"Nie ma dzisiaj w Polsce miejsca na rozdawanie wszystkiego wszystkim. Dzisiaj mądre polskie państwo powinno pomagać tym, którzy rzeczywiście potrzebują, bo pomaga z naszych wspólnych pieniędzy, i ta pomoc powinna być mądra, celowana, nieskierowana do wszystkich po równo, tylko skierowana do tych, którzy będą w stanie z tych pieniędzy zrobić użytek, który posłuży nie tylko im, ale i nam wszystkim" - podkreślił.

We wtorek, w radiu RMF FM, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że polityka PiS jest przemyślana, konsekwentna i ten plan podwyższenia 500 plus od 1 stycznia jest najbardziej optymalny. "Tak mamy zaplanowane w planie budżetowym" - zaznaczyła. 

na zdjęciu: Lider Polski 2050 Szymon Hołownia na wspólnej konferencji prasowej z prezesem PSL przed Senatem w Warszawie.  PAP/Tomasz Gzell

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka