Tina Turner. Fot. PAP/EPA/STEFFEN SCHMIDT
Tina Turner. Fot. PAP/EPA/STEFFEN SCHMIDT

Nie żyje Tina Turner. "Królowa rock and rolla"

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Piosenkarka Tina Turner zmarła w wieku 83 lat. O śmierci artystki poinformował jej rzecznik. “Wraz z nią świat traci legendę muzyki i wzór do naśladowania” - dodał.

Nie żyje Tina Turner

"Tina Turner, Królowa Rock’n'Rolla zmarła dziś spokojnie w wieku 83 lat po długiej chorobie w swoim domu w Küsnacht niedaleko Zurychu w Szwajcarii” - poinformował rzecznik artystki. “Wraz z nią świat traci legendę muzyki i wzór do naśladowania" - dodał.

Tina Turner sprzedała ponad 150 mln płyt na całym świecie i zdobyła 12 nagród Grammy. Jej życie stało się kanwą filmu fabularnego, musicalu na Broadwayu i dokumentu nakręconego w 2021 roku dla HBO.

Mick Jagger pożegnał Tinę Turner

"Jestem bardzo zasmucony odejściem mojej wspaniałej przyjaciółki Tiny Turner. Była naprawdę niezwykle utalentowaną artystką i piosenkarką. Była inspirująca, ciepła, zabawna i hojna. Bardzo mi pomogła, gdy byłem młody i nigdy jej nie zapomnę" - napisał na Facebooku Mick Jagger.


Biały Dom żegna Tinę Turner

Tina Turner była ikoną muzyki, byłam wielką jej fanką - powiedziała w środę rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre na wieść o śmierci gwiazdy rocka. Jak dodała, jest to wielka strata dla muzyki.

– To niezwykle smutna wiadomość. Tina Turner była ikoną, ikoną muzyki i miała wiele niesamowitych momentów w swojej karierze. Byłam wielką fanką Tiny Turner – powiedziała Jean-Pierre, która o śmierci piosenkarki dowiedziała się w trakcie prowadzonego przez nią briefingu prasowego.

– To potężna strata dla społeczności, które ją kochają, a z pewnością dla przemysłu muzycznego. Jej muzyka będzie jednak trwała – dodała.

"Odeszła prawdziwa legenda"

"Odeszła prawdziwa legenda. (...) Była naszą głęboką rzeką ("River Deep") i naszą wysoką górą ("Mountain High"), osobistą tancerką ("Private Dancer") w naszych sercach. Pokazała nam, że miłość ma z tym wszystkim wiele wspólnego i że naprawdę potrzebowaliśmy kolejnego bohatera. To ona nim była. Odpoczywaj teraz, Dumna Mary. Podnieś swój głos wysoko w niebie" - napisał na Twitterze znany między innymi ze "Star Treka" aktor George Takei. Takei nawiązał w swoim wpisie do kilku hitów Tiny Turner: "River Deep, Mountain High", "Private Dancer",  "Proud Mary", "What's Love Got to Do with It", "We Don’t Need Another Hero".

Dziennikarz muzyczny Piotr Stelmach napisał na Facebooku: "Let's sleep on it tonight / I don't really want to fight no more / This is time for letting go... / To jedna z tych informacji, których nigdy nie chcieliśmy ani słyszeć, ani przekazywać... / Tina Turner. 1939 - 2023. R.I.P.".


Kim była Tina Turner

Tina Turner, czyli Anna Mae Bullock urodziła się 26 listopada 1939 w Nutbush. To piosenkarka soulowa i rockowa, autorka tekstów, choreografka, tancerka, muzyk, aktorka, producentka i pisarka urodzona w Stanach Zjednoczonych oraz posiadająca obywatelstwo Szwajcarii.

Dzieciństwo spędziła na farmie w Tennessee, jej rodzice zbierali tam bawełnę. Karierę muzyczną zaczęła w 1966 roku. Wcześniej, w 1957 roku w rhythm and bluesowych klubach St. Louis poznała Ike'a Turnera, pianistę i gitarzystę, uważanego za jednego z prekursorów współczesnej muzyki rockowej. Ike zaproponował jej występy ze swoim ówczesnym zespołem Kings of Rhythm i w ciągu dwóch lat Tina awansowała na gwiazdę grupy. Jej związek z Ike'iem zaowocował przemianowaniem zespołu na The Ike & Tina Turner Revue.

Zainteresował się nią znany amerykański producent Phil Spector. Owocem ich współpracy był album „River Deep, Montain High”. Tina Turner wylansowała tytułową piosenkę - jeden z największych przebojów lat 60.

Trzy lata później duet ruszył w trasę koncertową z The Rolling Stones. Jeden z występów zarejestrowano w kultowym filmie o Stonesach, czyli „Gimme Shelter”.

W grudniu 1981 roku Tina Turner wystąpiła w trudnych warunkach na warszawskim Torwarze. Zaśpiewała wówczas także w katowickim Spodku. To były czasy, gdy zmagała się z problemami osobistymi i zawodowymi, utraciła wówczas kontrakt płytowy.


Tina nie dała o sobie zapomnieć

Po nagłośnionym przez media, ciągnącym się cztery lata do 1978 roku rozwodzie oraz naraziwszy się na gniew bossów przemysłu rozrywkowego, którzy początkowo ignorowali próby zrobienia przez nią kariery solo, wróciła w 1984 roku na szczyty. W 1985 roku zagrała w filmie „Mad Max: Beyond The Thunderdome” i wylansowała kolejny hit „We Don't Need Another Hero”.

Wielkim sukcesem był album „Private Dancer” (1984). W sesji wzięli udział tacy muzycy tej rangi co Jeff Beck i Mark Knopfler. W czasie koncertów wokalistkę wspierali muzycznie David Bowie, Eric Clapton i Bryan Adams. Szlagierem stała się tytułowa piosenka Knopflera.

Reżyser Brian Gibson nakręcił oparty na jej autobiografii film "What's Love Got to Do with It", który w 1994 roku nominowano w dwóch kategoriach do Oscara.

W 2000 roku Tina Turner wróciła do Polski i dała wielki show na terenie wyścigów w Sopocie. Promowała wówczas swój ostatni album studyjny „Twenty Four Seven”. Wydała w sumie 10 studyjnych płyt i kilka koncertowych, wystąpiła w kilku filmach, otrzymała ponad 30 nagród, w tym czterokrotnie nagrodę Grammy. Z życia publicznego wycofała się w 2009 roku po pożegnalnym tournee „Tina: Live in Concert Tour”.

W 2013 przeszła udar mózgu, chorowała również na raka jelita grubego oraz niewydolność nerek. W 2017 roku przeszła operację przeszczepienia nerki. Dawcą był jej mąż, Erwin Bach, z którym związała się w drugiej połowie lat 80. 

Tina Turner - The Best (Live from Arnhem, Netherlands) / Źródło YouTube/Tina Turner

KW

Tina Turner. Fot. PAP/EPA/STEFFEN SCHMIDT

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura