Świat żegna Tinę Turner. Fot. PAP/EPA/Sebastiao Moreira / PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER / Canva
Świat żegna Tinę Turner. Fot. PAP/EPA/Sebastiao Moreira / PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER / Canva

Tinę Turner żegnają najwięksi. "Była ofiarą przemocy domowej"

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Tina Turner była wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju wykonawczynią - podkreślają brytyjscy muzycy, żegnając zmarłą w środę piosenkarkę. O artystce pamiętał prezydent USA Joe Bieden. Wśród tych, którzy jako pierwsi przekazali swoje kondolencje, są Mick Jagger i Elton John. Tinę Turner pożegnał również Eros Ramazzotti, z którym wyśpiewała wielki przebój "Cose della vita." A także prezydent Szwajcarii Alain Berset.

Joe Biden: Była córką rolnika

"Zanim została Królową Rock and Rolla, Tina Turner była córką rolnika w Tennessee. Jako dziecko śpiewała w kościelnym chórze zanim została jedną z najbardziej utytułowanych artystek w historii" - napisał Biden w oświadczeniu po śmierci 83-letniej gwiazdy.

Biden docenił dorobek piosenkarki - która zdobyła 12 nagród Grammy i była jedyną kobietą, która zdobyła je w trzech różnych kategoriach - oraz jej "legendarne" występy taneczne a także hity "Proud Mary", "The Best" i "What's love got to do with it".


"Poza byciem talentem, jaki zdarza się raz na pokolenie i który na zawsze zmienił amerykańską muzykę, Tina miała niezwykłą siłę osobistą" - podkreślił Biden, wskazując na doświadczenie przez nią przemocy domowej ze strony swojego byłego męża, Ike'a Turnera.

"Jill i ja przesyłamy wyrazy miłości i modlitwy jej mężowi Erwinowi, reszcie rodzinie Turnerów i fanów na całym świecie, którzy opłakują kobietę, co do której zgadzają się, że była »simply the best« („po prostu najlepsza” - red.) - zakończył prezydent.


Eros Ramazzotti: "Ciao, Tina, będę Ci zawsze wdzięczny"

"Ciao, Tina, będę Ci zawsze wdzięczny" - napisał włoski piosenkarz Eros Ramazzotti na wieść o śmierci legendy muzyki Tiny Turner. Wraz z wpisem w mediach społecznościowych opublikował film z 1997 roku, gdy razem nagrali piosenkę "Cose della vita", która podbiła świat.

Eros Ramazzotti wyznał: "Jestem głęboko wstrząśnięty wiadomością o śmierci jednej z największych artystek wszech czasów, wspaniałej kobiety, światowej ikony".

"Tina była dla nas wszystkich symbolem pod każdym względem - artystycznym i ludzkim. Tracimy kogoś najlepszego, nadzwyczajną osobę. Ciao, Tina, będę Ci zawsze wdzięczny" - dodał 59-letni włoski artysta.

"Cose della vita" Tina Turner, Eros Ramazzotti. Źródło: YouTube/Eros Ramazzotti


Mick Jagger, Elton John, Rick Astley żegnają Tinę

"Jestem tak bardzo zasmucony odejściem mojej cudownej przyjaciółki Tiny Turner. Była naprawdę niezwykle utalentowaną wykonawczynią i piosenkarką. Była inspirująca, ciepła, zabawna i hojna. Pomogła mi tak bardzo, gdy byłem młody i nigdy jej nie zapomnę" - napisał na Facebooku Mick Jagger, wokalista The Rolling Stones.

"Straciliśmy jedną z najbardziej ekscytujących i elektrycznych wykonawczyń na świecie. Absolutna legenda na scenie i na płytach. Była niedościgniona. Kondolencje dla Erwin i jej rodziny. Najsmutniejsza wiadomość" - napisał z kolei Elton John.

"Co za kobieta, co za życie, co za głos! Jedna z WIELKICH. Taka smutna wiadomość. RIP" - napisał Rick Astley.

Mel B ze Spice Girls: Tina Turner była ofiarą przemocy domowej

Mel B z zespołu Spice Girls w długim wpisie na Instagramie przyznała, że ponieważ ona sama, tak jak Turner, była ofiarą przemocy domowej, wiadomość o jej śmierci jest dla niej szczególnie druzgocąca. Wspomniała, że zaledwie poprzedniego wieczora oglądała wraz z organizacją charytatywną Women's Aid musical o życiu Turner.


"Płakałam, śpiewałam każde słowo, każdą piosenkę. Celebrowałam jej walkę i całą jej chwałę, historię Anny Mae Bullock (prawdziwe imię i nazwisko Turner – red.), która sprawiła, że jej życie coś znaczyło, bez względu na ból i przeciwności. Stała się ikoną, legendą, cierpiąc przez dwie dekady z powodu znęcania się nad nią przez jej ówczesnego męża. Dokonała niemożliwego, zostawiła go, przeżyła, uciekła i dała WSZYSTKIM ocalałym, takim jak ja, nadzieję - więc wiadomość o jej śmierci jest dla mnie osobiście druzgocąca. Dosłownie brakuje mi teraz słów" - napisała.

Początkowo Ike Turner był dla Tiny Turner wsparciem w jej pierwszych krokach na muzycznej scenie. Z czasem ich związek przerodził się w piekło domowe pełne narkotyków, gniewu, przemocy, a także małżeńskich gwałtów. Artystka rozwiodła się z Ikeiem w 1978 roku. Ike Turner zmarł 12 grudnia 2007 r. w wyniku zatrucia kokainą.

Prezydent Szwajcarii: Świat stracił ikonę 

Przed domem zmarłej w środę piosenkarki Tiny Turner w miejscowości Kuesnacht pod Zurychem, wielbiciele jej talentu składają kwiaty i zapalają znicze - poinformowały w środę późnym wieczorem szwajcarskie media.

"Głęboki smutek" po śmierci piosenkarki wyraził także prezydent Szwajcarii Alain Berset.

"Ze śmiercią Tiny Turner świat stracił ikonę. Pozostaną jednak jej piosenki i wiele wspomnień" - napisał na Twitterze Berset. Podkreślił, że teraz jego myśli są przy bliskich piosenkarki, dla której Szwajcaria stała się drugą ojczyzną. W 2013 roku Tina Turner otrzymała obywatelstwo tego kraju.


Tina Turner zmarła w środę w swoim domu w Szwajcarii w wieku 83 lat po długich zmaganiach m.in. z chorobą nerek.

KW

Źródło zdjęcia: Świat żegna Tinę Turner. Fot. PAP/EPA/Sebastiao Moreira / PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER / Canva

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj36 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura