na zdjęciu: Adam Nergal Darski podczas koncertu Behemoth. fot. Olga Wiącek/wiki: Trini Ecommons: Trini e-mail: olgaw7 (att) o2 (dott) pl - praca własna, CC BY-SA 2.5
na zdjęciu: Adam Nergal Darski podczas koncertu Behemoth. fot. Olga Wiącek/wiki: Trini Ecommons: Trini e-mail: olgaw7 (att) o2 (dott) pl - praca własna, CC BY-SA 2.5

Awantura o Nergala. Aktywiści żądają odwołania koncertu na Mystic Festival

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 165
Mystic Festival w Gdańsku będzie gratką dla wszystkich fanów muzyki rockowej i alternatywnej. Jednym z gości festiwalu będzie Nergal, który wystąpi na scenie 8 czerwca. Tak się jednak składa, że wtedy wypada Boże Ciało. Oburzeni katoliccy aktywiści dążą do odwołania koncertu satanisty.

Mystic Festival w Gdańsku już za tydzień

W dniach 7-10 czerwca w Stoczni Gdańskiej odbędzie się Mystic Festival. Drugiego dnia gwiazdą wieczoru będzie zespół Behemoth, znany metalowy zespół, którego liderem jest Adam "Nergal" Darski. Muzycy od lat wzbudzają w Polsce ogromne kontrowersje głównie za sprawą antyreligijnego i satanistycznego przekazu tekstów. Już od początku więc informacja o obecności Behemotha na festiwalu nie uradowała każdego... A fakt, że koncert jest planowany na 8 czerwca, czyli Boże Ciało, tylko dolał oliwy do ognia. 


Katolicy domagają się odwołania koncertu Behemotha z powodu Bożego Ciała

Rozmaite grupy aktywistów katolickich wystosowały protest do organizatorów festiwalu, a jeden z najważniejszych głosów bojkotu jest stowarzyszenie "Polska katolicka, nie laicka". Oberwało się też innym zespołom występującym tego dnia na scenie! 

"Co najbardziej oburzające, to właśnie w Boże Ciało (8 czerwca) ma zagrać satanistyczny Behemoth, gloryfikujący obrzydliwość i świętokradztwo Ghost oraz naśmiewający się z konsekracji zespół Hostia. Podczas gdy miliony katolików w Polsce będą oddawać cześć Panu Jezusowi w Najświętszym Sakramencie na procesjach eucharystycznych, w Stoczni Gdańskiej zamierzają bluźnić Bogu, wychwalać bunt Lucyfera, sadyzm, samobójstwa i dewiacje seksualne." – Czytamy w proteście stowarzyszenia. 

Oprócz tego, do organizatorów Mystic Festival został złożony wniosek o niedopuszczenie do bluźnierczego występu. Jak poinformowali działacze "Polska katolicka, nie laicka", stworzona została petycja w tej sprawie. 


Nergal zabrał głos po protestach 

Akcja najwyraźniej odniosła przynajmniej częściowy sukces, ponieważ informacje o bojkocie dotarły do samego Nergala. Muzyk jednak nie przejął się za bardzo petycjami aktywistów, całą prawę zbywając i bagatelizując. Na swoim Instagramie napisał:

"Tak zwani polscy katoliccy nacjonaliści albo katoliccy fundamentaliści, albo kato-talibowie, według mojej osobistej nomenklatury, z pełną siłą bojkotują Mystic Festival w Polsce. Na ulotkach, które rozdają na ulicach Warszawy, jest napisane: "Szatan nie ma żadnych praw" i tym podobne. Czy tak jest? Nasz występ zaplanowano na 8 czerwca, więc jestem pewien, że tegoroczne BOŻE CIAŁO będzie wyjątkowe…" 

na zdjęciu: Adam Nergal Darski podczas koncertu Behemoth. fot. Olga Wiącek, praca własna, CC BY-SA 2.5

Salonik

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj165 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura