Arcybiskup Wiktor Skworc / źródło: PAP/Tomasz WIktor
Arcybiskup Wiktor Skworc / źródło: PAP/Tomasz WIktor

Papież zdecydował. Przesądzony los ważnego polskiego purpurata

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Wiktora Skworca z posługi metropolity katowickiego. Na jego następcę mianował dotychczasowego koadiutora archidiecezji, abp. Adriana Galbasa — ogłosiła w środę Nuncjatura Apostolska. Zmiana ta związana jest z postępowaniem w sprawie molestowania seksualnego, którego dopuszczał się podległy Skworcowi ksiądz Stanisław P.

Papież przyjął rezygnację arcybiskupa Skworca

— Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Wiktora Skworca z posługi arcybiskupa metropolity katowickiego. Następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity katowickiego zostaje tym samym dotychczasowy koadiutor diecezji, ksiądz arcybiskup Adrian Józef Galbas — przekazano w komunikacie.

Episkopat poinformował o tym również za pośrednictwem Twittera.


Postępowanie w sprawie molestowania seksualnego

W lipcu 2021 r. archidiecezja krakowska poinformowała o wynikach postępowania przeprowadzonego przez Watykan. Arcybiskup Skworc przyznał, że w przypadku dwóch spraw dotyczących molestowania seksualnego osób małoletnich podległych jego jurysdykcji doszło do zaniedbań.

W związku z tym, katowicki metropolita złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Ponadto zobowiązał się do wsparcia finansowego (z prywatnych środków) wydatków diecezji tarnowskiej związanych ze sprawami wykorzystywania seksualnego.

Stolica Apostolska zdecydowała wówczas, że abp Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego, ten jednak poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora, co oznacza funkcję biskupa pomocniczego z prawem następstwa na stolicę biskupią z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę. Koadiutorem tym został 4 grudnia 2021 roku abp Adrian Galbas.

Arcybiskup Wiktor Skworc

W styczniu tego roku abp Wiktor Skworc obchodził 25-lecie święceń kapłańskich. W 2020 roku duchowny publicznie wyraził żal oraz ubolewanie z powodu krzywdy ofiar podległego mu księdza Stanisława P. Zwrócił się również do metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego z wnioskiem o rozpoczęcie postępowania wyjaśniającego sprawę na podstawie listu apostolskiego motu proprio "Vos estis lux mundi" papieża Franciszka.

RB

(na zdjęciu: Arcybiskup Wiktor Skworc / źródło: PAP/Tomasz WIktor)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo