zdjęcie ilustracyjne / źródło: PAP/Darek Delmanowicz
zdjęcie ilustracyjne / źródło: PAP/Darek Delmanowicz

Dobre wiadomości od GUS. Podano wstępne dane o inflacji

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
GUS podał wstępne szacunki na temat inflacji. Wskaźnik ten w maju wyniósł 13 proc. rok do roku.

Spadek inflacji w maju

Jak poinformował GUS, według wstępnych szacunków inflacja w maju wyniosła 13 proc. rok do roku. W kwietniu wskaźnik ten wynosił 14,7 proc.

W porównaniu z kwietniem inflacja nie wzrosła, mimo że eksperci spodziewali się jej wzrostu o 0,2 proc. w zestawieniu miesięcznym.


Spadł polski PKB

GUS podał również wstępne szacunki dotyczące polskiego PKB. W pierwszym kwartale 2023 roku spadł on o 0,3 proc. rok do roku, w porównaniu ze wzrostem o 2,0 proc. rdr w IV kw. 2022 r. W szacunku flash GUS podał, że PKB w I kw. spadł o 0,2 proc.

Z danych GUS wynika, że inwestycje w I kw. wzrosły o 5,5 proc. rdr, konsumpcja prywatna spadła o 2 proc., zaś popyt krajowy spadł o 5,2 proc. rdr.

Co na to ekonomista banku ING?

Ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak przed publikacją szybkich szacunków GUS przewidywał, że w maju inflacja spadła do 13 proc. Jak wskazywał, to efekt niższych cen paliw i energii oraz jedynie niewielkiego wzrostu cen żywności względem kwietnia.

— Sądzimy, że w maju doszło do dalszego spadku inflacji i że wyniosła ona 13 proc. To głównie efekt niższych cen paliw i energii oraz jedynie niewielkiego wzrostu cen żywności. Sądzimy, że w maju w ujęciu miesięcznym mieliśmy spadek cen energii i warzyw, ale jednak mieliśmy niewielkie wzrosty cen mięsa i względnie stabilne ceny nabiału — powiedział ekspert.

Jednak dodał, że inflacja bazowa w maju spadnie jedynie nieznacznie. W kwietniu inflacja bazowa po wyłączeniu żywności i energii wyniosła 12,2 proc., zaś w marcu było to 12,3 proc.

— Na początku spadek inflacji będzie szybki, ale potem jego tempo będzie spowalniać. Sądzimy, że we wrześniu inflacja spadnie poniżej 10 proc. i do końca roku będzie już na poziomie jednocyfrowym — powiedział Adam Antoniak.

RB

(zdjęcie ilustracyjne / źródło: PAP/Darek Delmanowicz)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj44 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka