Były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau (tło), omawiany w artykule spot PiS (Ś) / źródło: Facebook, Twitter
Były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau (tło), omawiany w artykule spot PiS (Ś) / źródło: Facebook, Twitter

Wątek Auschwitz w nowym spocie PiS. Jest stanowcza odpowiedź muzeum

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 159
Prawo i Sprawiedliwość opublikowało za pośrednictwem mediów społecznościowych spot, dotyczący marszu opozycji, który odbędzie się 4 czerwca w Warszawie. Pojawił się w nim też wątek Auschwitz i II wojny światowej. — To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej — oświadczyło Muzeum Auschwitz, w reakcji na spot PiS.

Nowy, kontrowersyjny spot PiS

W udostępnionym przez PiS spocie pojawia się hasło "w Auschwitz zamordowano ponad 1 mln osób", a "6 mln Polaków zamordowano podczas wojny". Napisy te pojawiają się na tle byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Chwilę później na nagraniu pojawia się zrzut ekranu przedstawiający (usunięty już – red.) wpis Tomasza Lista na Twitterze, w którym napisał: "Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora".

— Czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem? — pada pytanie podsumowujące spot. Na sam koniec wklejono planszę z hasztagiem #Marsz4czerwca.

Reakcja Andrzeja Dudy

Do sprawy odniósł się prezydent Andrzej Duda. "Pamięć o Ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna. Tragedia milionów Ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej. To działanie niegodne i nie ma dla niego usprawiedliwienia" - napisał prezydent RP na Twitterze.


Muzeum Auschwitz reaguje na spot PiS

Na spot Prawa i Sprawiedliwości zareagowało Muzeum Auschwitz, które opublikowało na swoim profilu na Twitterze wpis na ten temat.

— Instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz — po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu — uwłacza pamięci ofiar. To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej — napisano.

Poseł PiS przypomniał wpis Tomasza Lisa

"Oburzeni? Szkoda, że kiedy ikona PO Tomasz Lis wysyłał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudę do komory nie było żadnej reakcji. Dopiero jak to zobaczyliście, to do was dotarło? Jesteście hipokrytami!" - oświadczył europoseł PiS Tomasz Poręba na Twitterze.


Tusk wzywa na marsz opozycji

W połowie kwietnia Donald Tusk za pośrednictwem internetowego wpisu podziękował internautom za udzielane mu wsparcie. Nie doprecyzował wówczas, o jaką konkretnie sprawę chodzi. Domyślano się jedynie, że może chodzić o głosowanie w Sejmie nad ustawą powołującą komisję ds. zbadania rosyjskich wpływów w Polsce w latach 2007-2022.

W tym samym wpisie zaapelował o udział w marszu, który odbędzie się 4 czerwca w Warszawie.

— Wzywam wszystkich na marsz w samo południe 4 czerwca w Warszawie. Przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską — przekazał Tusk. 

Swój udział w marszu, zadeklarował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie Szymon Hołownia. Zapowiedział on również udział w tym wydarzeniu struktur i polityków Polski 2050. W ten sposób odniósł się do podpisania przez prezydenta ustawy o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Wcześniej Hołownia doradzał, by opozycja odpuściła sobie marsz, bo w taki sposób nie wygra wyborów.

RB

(na zdjęciu: były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau (tło), omawiany w artykule spot PiS (Ś) / źródło: Facebook, Twitter)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka