Marszałek Elżbita Witek i prezes KGHM Tomasz Zdzikot w Hucie Legnica. PAP/Sebastian Borowski
Marszałek Elżbita Witek i prezes KGHM Tomasz Zdzikot w Hucie Legnica. PAP/Sebastian Borowski

Niebezpieczne odpady wyeliminowane. Huta z nową instalacją

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
W należącej do KGHM Hucie Miedzi Legnica otworzono instalację SOLINOX, która odpowiada za oczyszczanie tzw. gazów poprocesowych i metali ciężkich, głównie arsenu i rtęci. – Dzisiaj jesteśmy w Hucie Legnica, hucie bezpiecznej, bardzo nowoczesnej, wykorzystującej najnowocześniejsze technologie – mówiła w czasie uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Instalacja do oczyszczania gazów poprocesowych

SOLINOX to instalacja, która została uruchomiona w należącej do KGHM Hucie Miedzi Legnica. Budowę rozpoczęto 5 lat temu, a jej koszt wyniósł 120 milionów złotych. Jej zadaniem jest oczyszczanie tzw. gazów poprocesowych i metali ciężkich, głównie arsenu i rtęci. 

KGHM zapewniam, SOLINOX praktycznie całkowicie doczyszcza gazy z rtęci i arsenu, pozostawiając jedynie głównie tlenki azotu, dwutlenek węgla i odrobinę dwutlenku siarki. 

– Inwestycja wpisuje się w strategiczne działania polskiego rządu, związane z ochroną środowiska, bezpieczeństwem zdrowotnym mieszkańców. - mówił prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Tomasz Zdzikot. - To inwestycja, która wpisuje się w zasady, które hołduje KGHM prowadząc swój biznes – zasady społecznej odpowiedzialności biznesu. To są najwyższe standardy ochrony środowiska, to dbałość o społeczności lokalne, zamieszkujące tereny, na których prowadzimy swoją aktywność. To jest inwestycja, która ma ogromne walory środowiskowe. Jest to technologia bardzo innowacyjna, instalacja, która składa się z filtrów mokrych. Specjalnie zaprojektowany węzeł pozwoli nam uzyskać efekty do tej pory nieosiągalne. Jesteśmy jedyną firmą w kraju, która wdraża tę zaawansowaną technologicznie metodę. Rozwiązania przyjazne środowisku na najwyższym poziomie – tak działamy w KGHM, który jest liderem zielonych zmian w Polsce. - dodał Zdziknot.


– To jest jedna z największych inwestycji, jaką w ostatnich latach przeprowadzono w Hucie Miedzi Legnica. – powiedział dyrektor naczelny Huty Miedzi Legnica Michał Świderski. 

"Instalacja z najwyższej półki"

Obecna podczas oficjalnego uruchomienia instalacji marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwracała, że przed laty nad Hutą Legnica unosił się czarny dym, a powietrze było pełne metali ciężkich.

– Dzisiaj jesteśmy w Hucie Legnica, hucie bezpiecznej, bardzo nowoczesnej, wykorzystującej najnowocześniejsze technologie. Jesteśmy w hucie, która realizuje strategię KGHM, w którą wpisana jest ochrona środowiska – mówiła marszałek Sejmu.

Podkreślił, że rząd PiS od samego początku stawiał bardzo mocno na szerokorozumiane bezpieczeństwo. – Także na bezpieczeństwo zdrowotne oraz na bezpieczeństwo, jeżeli chodzi o ochronę środowiska i KGHM tę strategię realizuje systematycznie od wielu lat – mówiła Witek.

Jak wskazała, w Hucie jesteśmy świadkami uruchomienia "instalacji bardzo nowoczesnej, z najwyższej półki, która ma spowodować, że prawie w ogóle już nie będzie w powietrzu arsenu i rtęci".

Dziękowała też wszystkim, którzy zaangażowali się w inwestycję, która - jak mówiła - spowoduje, że strach i obawy mieszkańców znikną i "będziemy mogli oddychać czystym powietrzem".

Jak zauważyła, choć inwestycja była kosztowna, to nie ma nic ważniejszego niż zdrowie ludzi.

KGHM Huta Miedzi Legnica

Huta Miedzi Legnica to najstarszy oddział KGHM Polska Miedź. Podstawowym produktem zakładu jest miedź elektrolityczna w postaci katod o wadze ok. 100 kg. Rocznie wytwarzanych jest tam ponad 120 tysięcy ton miedzi elektrolitycznej.

KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem surowców naturalnych. Obecnie firma posiada zakłady produkcyjne na trzech kontynentach - w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Kontrolowane przez KGHM światowe zasoby rudy miedzi to 40 milionów ton.

MP

Fot: Marszałek Elżbita Witek i prezes KGHM Tomasz Zdzikot w Hucie Legnica. PAP/Sebastian Borowski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości