Tusk daje prztyczka Hołowni. Chce kapitulacji PiS

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 86
Żadnych rozmów z PiS, tylko o warunkach "kapitulacji" - tak Donald Tusk odniósł się do propozycji Polski 2050, aby rozmawiać z PiS na temat losów projektu "Przyszłość Plus". PO uważa, że z partią rządzącą nie można negocjować, a wyborcy opozycji zarzucają Trzeciej Drodze, że skończy jak Paweł Kukiz, czyli jako koalicjant Zjednoczonej Prawicy.

- Zgodnie z obietnicą wspólnie z Władysławem Kosiniakiem Kamyszem zaprosiliśmy Koalicję Obywatelską, Konfederację, Prawo i Sprawiedliwość oraz Lewicę na konsultacje pierwszego wspólnego projektu ustawy Trzeciej Drogi: Przyszłość plus - poinformował w piątek Szymon Hołownia, czym wywołał polityczną burzę na opozycji. Ustawa dotyczy podniesienia wydatków na edukację do 6 proc. PKB. Pomysł, by rozmawiać przede wszystkim z PiS, ale też Konfederacją, nie podoba się Koalicji Obywatelskiej. Opory ma również Lewica, choć ją bardziej odrzuca fakt dyskusji z formacją Sławomira Mentzena.  


Tusk: Tylko kapitulacja PiS

- Z PiS konsultować możemy warunki ich kapitulacji. O przyszłości rozmawiać będziemy w gronie patriotów - komentował Donald Tusk, ewidentnie nawiązując do pomysłu Trzeciej Drogi. 

 

W odpowiedzi mógł przeczytać od komentatorów m.in., że to PiS jest liderem w badaniach sondażowych i że w wyniku wyborów - niezależnie od tego, jak się potoczy głosowanie - nie ma mowy o jakiejkolwiek kapitulacji, która odbywa się w warunkach wojennych.  

Ostro pomysł Trzeciej Drogi skomentował też Borys Budka. - Współpracę opozycji budowaliśmy na wspólnych wartościach. Zapraszanie - za naszymi plecami - na konsultacje o przyszłości Polski tych, którzy od 8 lat ją niszczą, jest niezrozumiale. Tu nie ma trzeciej drogi - napisał. 

 


Żukowska nie chce rozmawiać z Konfederacją

Anna Maria Żukowska nie wyobraża sobie natomiast jakiejkolwiek współpracy z Konfederacją. - Nigdy nie było mnie na żadnym spotkaniu negocjacyjnym z udziałem Konfederacji i nigdy nie będzie. Nie zaaprobuję także żadnego porozumienia/paktu zawiązywanego z udziałem tej partii. Lewica nie powinna nigdy ciepło pozdrawiać Konfederacji - odpisała Krzysztofowi Gawkowskiemu, który pozytywnie zapatruje się na rozmowy o projekcie Trzeciej Drogi. 

PiS nie wyklucza rozmów z Szymonem Hołownią i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, rzecznik tej partii Rafał Bochenek przekazał Interii, iż partia rządzą przedyskutuje zaproszenie z ich strony. 

Fot. Donald Tusk/Szymon Hołownia/PAP/Canva


GWKomentarze

Inne tematy w dziale Polityka