(Wanda Kwietniewska w Opolu. Fot. PAP/Krzysztof Świderski)
(Wanda Kwietniewska w Opolu. Fot. PAP/Krzysztof Świderski)

Artystka zadziwiła w Opolu. Rzuciła zdania uwielbiane przez opozycję

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 144
Wanda Kwietniewska była jedną z głównych gwiazd pierwszego dnia festiwalu w Opolu. Wokalistka zespołu "Wanda i Banda" postanowiła zaskoczyć publiczność zebraną w opolskim amfiteatrze oraz oglądającą imprezę przed ekranami telewizorów. Podczas odbierania statuetki zacytowała tekst piosenki, który stał się hymnem kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej.

Za nami pierwszy dzień jubileuszowego 60. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki (KFPP). Festiwal zainaugurował koncert "Wielka Gala. Od Opola do Opola" w reżyserii Konrada Smugi. Artyści w trakcie wydarzenia podsumowali ostatnie sześć dekad muzycznej historii polski. 

Ukryty przekaz w TVP 

W koncercie wystąpili, m.in.: Golec uOrkiestra, Lombard, Roxie Węgiel, Trubadurzy, Wanda i Banda, Marina Łuczenko, Zakopower, Viki Gabor i Dominik Dudek. Można jednak powiedzieć, że najwięcej show skradła Wanda Kwietniewska, która wraz z zespołem "Wanda i Banda" zagrała swoje największe hity. 


Po występie artystka otrzymała specjalną statuetkę z rąk Tomasza Kammela za dorobek artystyczny. Kwietniewska z tej okazji postanowiła zadedykować ją wszystkim muzykom, z którymi przez lata miała okazję pracować na scenie. Miała również kilka słów, skierowanych do opolskiej publiczności... 

– Chociaż dzieje się wiele złego — pandemie, wojny, inflacje, to chciałabym, żebyście nigdy nie tracili nadziei, że życie jest piękne. Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie. Życzę wam, żeby wasze życie było najwyższej jakości – rzuciła artystka ze sceny, cytując słowa piosenki zespołu Tilt. Utwór w 2007 r. stał się hymnem kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej.

Wanda Kwietniewska nigdy nie kryła, że z partią rządzącą jej nie po drodze. Powiedziała nawet w jednym z wywiadów kilka miesięcy temu, że "w Polsce jest burdel, jakiego ten kraj jeszcze nie widział".

Pierwszy dzień festiwalu w Opolu 

Pierwszego dnia, oprócz wspomnianego wydarzenia, odbył się również koncert "Debiuty". Na scenie pojawili się: Konrad Baum z piosenką "Sam jak Ty", Magda Bereda z "Jest mi do twarzy we własnej osobie", Ewa Novel z "Na końcu świata", Felivers z utworem "Szminka", Jan Majewski z "Właściwie mi dobrze", Ada Szulc z "Co teraz", Martyna Wójcik (laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki), Kamil Jachyra – laureat "Szansy na Sukces. Opole 2023" - z piosenką "Kocham cię", Klaudia Kowalik - laureatka opolskich eliminacji do koncertu "Debiuty" - z piosenką "Za mało czasu" oraz laureat "Szansy na Sukces. Opole 2023".

Nagrodę jurorów i Karolinkę otrzymał zespół Felivers, natomiast wyróżniony przez widzów został Jan Majewski. Koncert debiutów dodatkowo uświetniły występy Blue Café i zespołu Feel oraz specjalny minirecital Dody.

Koncert "Debiuty" odbył się w nowej formule talent show, a występy artystów obok publiczności oceniało pięcioosobowe profesjonalne jury w składzie: Piotr Kupicha, Marek Sierocki, Paweł Rurak-Sokal, Dominika Gawęda oraz dyrektor Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu Jarosław Wasik.

Na opolskiej scenie w piątkowy wieczór pojawiła się również Doda, a występ Mariny Łuczenko z widowni oglądał bramkarz polskiej reprezentacji Wojciech Szczęsny. 

MP

(Wanda Kwietniewska w Opolu. Fot. PAP/Krzysztof Świderski)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura