źródło: PAP/EPA MOHAMMED BADRA
źródło: PAP/EPA MOHAMMED BADRA

Duda spotkał się z Macronem i Scholzem. "Putin nie może wygrać"

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
W Paryżu rozpoczęło się spotkanie prezydenta Polski, Francji i kanclerza Niemiec. Przywódcy trzech państw na wspólnej konferencji zapewnili o wsparciu walczącej Ukrainy. Rozmowy toczą się na szczycie tzw. Trójkąta Weimarskiego - formuły, która skupia wszystkie trzy państwa.

Prezydent Francji o "niezachwianym" wsparciu dla Ukrainy

- Nasze niezachwiane wsparcie dla Ukrainy musi być kontynuowane, niezależnie od tego, czy będzie to wsparcie polityczne, wojskowe, gospodarcze, humanitarne lub dotyczące odbudowy kraju - oświadczył w poniedziałek w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron.

- Sprawimy, że Rosja nie tylko nie będzie zwycięzcą tego smutnego przedsięwzięcia, lecz również nie będzie w stanie go powtórzy - dodał francuski przywódca.


Duda: Łączą nas wspólne interesy

 – Cieszę się, że jesteśmy dzisiaj w Paryżu, że prezydent Emmanuel Macron nas zaprosił. Już rozpoczęliśmy, śmiało można powiedzieć tę dyskusję w gronie trzech wielkich państw europejskich, które dzisiaj są absolutnie złączone wspólnym interesem. Jesteśmy dziś z Francją i Niemcami złączeni wspólnym interesem. Jesteśmy nie tylko wszyscy członkami Unii Europejskiej, NATO, ale przede wszystkim wszyscy mocno stoimy przy Ukrainie ze jedną świadomością, że Rosja nie może wygrać tej wojny – powiedział prezydent Polski Andrzej Duda.

Kanclerz Niemiec: Stoimy u boku walczącej Ukrainy

- Dziś w Paryżu chcemy my trzej wysłać bardzo ważny sygnał świadczący o tym, jak zaufana i ścisła jest współpraca Francji, Polski i Niemiec w Europie. Trójkąt Weimarski ma wielkie znaczenie dla naszych trzech krajów - powiedział Scholz. Dodał, że w ramach tego formatu liderzy tych krajów ściśle się ze sobą konsultują.

- Rosyjska napaść na Ukrainę pozostaje głównym tematem w polityce zagranicznej w naszych czasach i będzie też jednym z głównych tematów naszego dzisiejszego spotkania - zaznaczył Scholz.

- Nasze stanowisko jest jasne: Niemcy, Francja i Polska stoją ściśle u boku Ukrainy. Wspieramy ten kraj w obronie przeciwko agresji rosyjskiej pod względem politycznym, humanitarnym, finansowym, a także dostarczając broń - podkreślił.

MB

(Źródło zdjęcia: Spotkanie na szczycie Trójkąta Weimarskiego. Fot. PAP/EPA MOHAMMED BADRA)

Źródło zdjęcia:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj45 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka