źródło: Pixabay.com
źródło: Pixabay.com

Tak wysokich składek na ZUS nie odnotowano. Będzie rekord

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 66
Państwo łupi przedsiębiorców? Składki ZUS wzrosną w 2024 o 175 zł i wyniosą 1594 zł miesięcznie w najłagodniejszym wariancie. To nie wszystko. Przedsiębiorca musi też zapłacić składkę zdrowotną. To oznacza, że łącznie ZUS od przyszłego roku wzrośnie do prawie 2 tys. zł. Niektórzy będą musieli zapłacić jeszcze więcej.

Składki ZUS w górę przez wzrost średniej pensji

O wyliczeniach składek ZUS donosi Interia. Średnie przewidywane wynagrodzenie wzrośnie aż o 12,4 proc. w stosunku rok do roku i wyniesie 7794 złotych. Ta z jednej strony dobra informacja oznacza podwyżki dla osób posiadających własną działalność gospodarczą. Dlaczego?

- Podstawa wysokości składek ZUS dla przedsiębiorców to 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Przy tak prognozowanym wynagrodzeniu podstawa wyniesie 4676,40 zł. Składki ZUS na rok 2024 wyniosą więc 1594,19 zł (bez składki zdrowotnej, naliczanej osobno w zależności od wybranej formy opodatkowania). W roku 2023 składki wynoszą 1418,48 zł. Oznacza to wzrost o 175,70 zł miesięcznie - wylicza w rozmowie z portale Interia.pl Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt.


Dramat przedsiębiorców. Podwyżka dotyczy też innych składek

Przedsiębiorcy muszą też obowiązkowo płacić składkę zdrowotną. Jest ona naliczana w wysokości 9 proc. od uzyskanego dochodu. Dla osób rozliczających się na zasadzie podatku liniowego składka ta wynosi 4,9 proc., ale nie mniej niż 9 proc. płacy minimalnej.

- W 2024 roku minimalna składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej i podatku liniowym wyniesie 381,78 zł. Dodając do tego składki społeczne w kwocie 1594,19 zł, przedsiębiorcy ci zapłacą łącznie minimum 1975,97 zł. Jednak wyobraźmy sobie przedsiębiorcę z dochodem 10 tys. zł miesięcznie, dla niego składka zdrowotna wynosi 900 zł, a więc całkowity koszt ZUS to wartość 2494,19 zł. Do tego podatek na skali 12 proc. i taki przedsiębiorca odda daniny łącznie 3694,19 zł - cytuje kalkulacje In Fakt Interia.pl.

Rząd powinien zareagować? Ważny głos eksperta

Zdaniem eksperta, na którego powołuje się serwis, zasady opodatkowania przedsiębiorców powinny zostać zmienione.

- Wielu przedsiębiorców ma niskie dochody, a 2 tys. zł musi zapłacić do ZUS. Dlatego też w mojej ocenie istotnym byłoby ustalenie małego ZUS plus bez okresów, na który można korzystać. Jedynym kryterium powinien pozostać przychód. To dla przedsiębiorców byłoby dużym ułatwieniem i zachętą do prowadzenia biznesu w Polsce - proponuje doradca podatkowy.

MB

(Źródło zdjęcia: Rozliczenia podatkowe. Fot. Pixabay.com)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka