Krzysztof Olesiński w 1983 roku. Fot. Afa Pixx/Krzysztof Wellman
Krzysztof Olesiński w 1983 roku. Fot. Afa Pixx/Krzysztof Wellman

Nie żyje muzyk Maanamu. Artysta zmarł nagle

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Nie żyje były basista grupy Maanam, Krzysztof Olesiński. O śmierci poinformowano na facebookowej stronie zespołu Ex Maanam. Muzyk zmarł nagle w Londynie w wieku 70 lat. Artysta grał w zespole Maanam w latach 1979-1980 i 1992-2003. Po śmierci Kory w 2018 roku reaktywował zespół Złoty Maanam (rok później przemianowany na Ex Maanam). Informacje o odejściu Olesińskiego potwierdził menadżer zespołu Paweł Jucha.

Nie żyje Krzysztof Olesiński, były basista Maanamu

„Ze smutkiem informujemy, że wczoraj w Londynie zmarł nagle w wieku 70 lat Krzysztof Olesiński, były basista zespołu Maanam, brat Ryszarda. Rodzinie i bliskim składamy szczere kondolencje” – czytamy w poście profilu Ex Maanam na Facebooku.


Informację o śmierci byłego basisty Maanam potwierdził Onetowi menadżer zespołu Paweł Jucha.


Kim był Krzysztof Olesiński?

Krzysztof Olesiński urodził się 1953 roku. Wraz z bratem Ryszardem założył zespół Piknik, która w 1978 roku zdobyła Nagrodę Publiczności na krakowskim festiwalu Jazz Juniors.

Rok później rozpoczął współpracę z Maanamem. Ze słynną rockową grupą w 1980 roku wystąpił na festiwalu polskiej piosenki w Opolu. Brał udział w nagrywaniu debiutanckiej płyty zespołu, współtworzył muzykę do filmu "Wielka majówka". Ale jeszcze w tym samym roku przeszedł do jazzowej formacji Laboratorium.

Olesiński grał następnie grupą Blue Painting. W 1992 roku powrócił do Maanamu – grał tam na basie do 2003 roku. A następnie wraz z bratem, gitarzystą Ryszardem Olesińskim i perkusistą Pawłem Markowskim, postanowił rozstać się z zespołem.

Zmarły właśnie muzyk pracował nad dziesięcioma albumami krakowskiego zespołu: „Maanam” (1980), „Ballady” (1993), „Róża” (1994), „Kolekcjoner” (1995), „Łóżko” (1996), „Hamlet” 1997, „Rockandrolle” (1997), „Klucz” (1998), „Hotel Nirvana” (2001), „Maanamania” (1993).

W 2005 roku Olesiński razem z bratem i innymi muzykami stworzył płytę „Korzenie” z tekstami Zbigniewa Książka. Następnie wyjechał do Londynu, gdzie objął stanowisko dyrektora artystycznego Telewizji Polskiej TVPL.


Złoty Maanam i Ex Maanam

W 2008 roku powstał Złoty Maanam. Marek Jackowski przestał wówczas grać z Korą. Gdy zmarła słynna wokalistka, Krzysztof Olesiński postanowił reaktywować zespół. Członkowie zespołu Złoty Manaam czuli się zobowiązani do dalszego wykonywania repertuaru legendarnej grupy. Jak wóczas pisali, mieli ku temu „moralny obowiązek”: chcieli oddać hołd twórczości Marka Jackowskiego i Kory.

W 2019 roku zespół zmienił nazwę na Ex Maanam, gdy zawarto porozumienie z Kamilem Sipowiczem. Grupa rozstała się wówczas z wokalistką Karoliną Leszko, a jej miejsce zajęła Aga Bieńkowska, która koncertuje z grupą do dzisiaj.

Ex Maanam ma zagrać podczas wydarzenia "Wianki nad Wisłą", które odbędzie się 24 czerwca w Warszawie. Hasłem przewodnim koncertu jest: "KORA. Przyszłam na świat po to". W związku ze śmiercią jednego z muzyków, nie jest pewne, czy grupa na pewno wystąpi. 

KW

Krzysztof Olesiński w 1983 roku. Fot. Afa Pixx/Krzysztof Wellman

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura