Egzotyczny kierunek w ofercie LOT. Nowe połączenie

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Polskie Linie Lotnicze LOT od lutego przyszłego roku zaoferują klientom podróż z Warszawy do Taszkientu. Kilkugodzinny lot bez przesiadki to niejedyna nowość, proponowana przez państwowego przewoźnika.

Pierwszy samolot do stolicy Uzbekistanu wystartuje 23 lutego 2024 r. o godzinie 23. i wyląduje w Taszkencie o godzinie 9.05 czasu lokalnego. Połączenia na tej trasie będą obsługiwane samolotami typu Boeing 737 MAX 8" - poinformował LOT.  

Rejs Warszawa-Taszkent

W rozkładzie zimowym samolot z Taszkentu do Warszawy wystartuje o godzinie 10.15, a na lotnisku docelowym wyląduje planowo o godzinie 13 czasu lokalnego. Rejsy do Taszkentu będą realizowane trzy razy w tygodniu: w środy, piątki oraz niedziele. W drogę powrotną samoloty wybiorą się w poniedziałki, czwartki i soboty.

W rozkładzie letnim Boeingi LOT-u wystartują z Warszawy również o godzinie 23. Ze względu na brak zmiany czasu z zimowego na letni w Uzbekistanie, samolot wyląduje w Taszkencie o 7.55, a wystartuje o 9.25. Lądowanie w Warszawie przewidziane jest na godzinę 13.  


- Zaproponowany rozkład odpowiada na potrzeby pasażerów tranzytowych, wybierających Warszawę jako punkt przesiadkowy oraz stanowi atrakcyjną ofertę dla tych pasażerów, dla których punktem początkowym będzie Warszawa. Osoby podróżujące w tranzycie uzyskają dostęp do praktycznie całej siatki połączeń PLL LOT w Europie Zachodniej, Skandynawii oraz Europie Środkowej w czasie krótszym niż 4 godziny - powiedział, cytowany w informacji prasowej, prezes PLL LOT Michał Fijoł. 

Jak wskazuje LOT, Taszkent to drugi po Astanie kierunek w Azji Centralnej w ofercie przewoźnik. Położony jest nad rzeką i w otoczeniu pasma górskiego Tienszan, z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Stanowi również dobry punkt początkowy podróży do wielu innych interesujących miejsc w Azji Centralnej, np. do Samarkandy lub Buchary.

"Coraz większe znaczenie odgrywa wymiana handlowa między Polską a Uzbekistanem, a każdego roku kolejne polskie firmy podejmują aktywność na tym rynku. Dodatkowo widzimy duży potencjał ruchu wśród obywateli Uzbekistanu rozpoczynających studia lub pracę w Polsce i Europie. Taki kapitał stwarza solidny fundament pod rozwój siatki połączeń PLL LOT w regionie Azji Centralnej" - wskazał Fijoł. 

Częstsze loty Warszawa-Katowice

LOT poinformował również o zwiększeniu częstotliwości na rejsów na trasie Warszawa–Katowice. W sezonie zimowym nastąpi wzrost liczby połączeń do 21 tygodniowo a w letnim - do 24 tygodniowo. Pasażerowie w wybrane dni tygodnia będą mieć do dyspozycji dodatkowy, czwarty dziennie rejs, wylatujący w godzinach porannych z Katowic i przylatujący z powrotem na Śląsk w godzinach wieczornych. "Połączenie rozszerzy możliwości przelotów samolotami LOT-u, zarówno dla pasażerów w ruchu bezpośrednim między Katowicami a Warszawą, jak również dla tych, którzy będą kontynuować swoją podróż przez hub w Warszawie do kierunków w Europie Środkowo-Wschodniej i na kierunkach pozaeuropejskich" - tłumaczy spółka.

Narodowy przewoźnik poinformował o kontynuowaniu w sezonie zimowym trzy razy w tygodniu rejsów z portu Warszawa-Radom do Paryża i Rzymu. Jak dodano, od 1 maja do 15 czerwca rejsy do Paryża były wypełnione w 86,7 proc., z Paryża w 87,3 proc., a do Rzymu - w 84 proc., a na powrotach do Radomia było to 86 proc.  


Ponad 100 mln złotych zysku

PLL LOT bezpośrednio latają do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Japonii i Korei Południowej. Połączenia dalekiego zasięgu obsługiwane są Boeingami 787 Dreamliner. LOT w ubiegłym roku przewiózł 8 mln pasażerów, wykonując ponad 85 tys. lotów. Zarząd PLL LOT w marcu br. informował, że prognozuje, iż w 2022 r. spółka wypracowała ponad 100 mln zł zysku. 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka