Rząd podjął decyzję ws. 800 plus. Premier: Stać nas na to

Redakcja Redakcja 800 plus Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy podnoszącej świadczenie 500 plus do wysokości 800 zł miesięcznie. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2024 roku. Dokument trafi teraz do Sejmu. Z programu 800 plus skorzysta 7 mln dzieci. "Jest to poziom, który przekracza inflację ze wszystkich lat razem wziętych" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który przyjęła we wtorek Rada Ministrów, zakłada podwyższenie świadczenia 500 plus do wysokości 800 zł miesięcznie. Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.


Program, który wyeliminował ubóstwo

- To jeden z piękniejszych, najpiękniejszych momentów w pracach Rady Ministrów, kiedy możemy dyskutować, jak dzisiaj, o programie 500+, który za chwilę stanie się programem 800+. (...) Przede wszystkim dlatego, że cały ten wielki program jest programem podnoszenia szacunku wobec rodzin - wskazał Morawiecki na wspólnej konferencji z szefową MRiPS Marleną Maląg.

Morawiecki podkreślił, że program ten to "zwiększenie szans dla wszystkich naszych dzieci, by mogły sobie pozwolić na zajęcia pozalekcyjne, na dodatkowe lekcje tańca muzyki, zajęcia sportowe, na wyjazd na wakacje".

- To program, który praktycznie wyeliminował ubóstwo. Pojawiają się rankingi UE, które pokazują, że jesteśmy w pierwszej trójce, czwórce państw, które mogą się poszczycić największymi sukcesami w wyeliminowania ubóstwa powiedział premier.


W ocenie Maląg przewrót, który dokonał się w momencie wprowadzenia 500 plus, zmienił sytuację polskich rodzin.

- Siła jest w rodzinie i my nie poprzestaliśmy tylko na świadczeniu 500 plus, który teraz będzie miał tę silną odsłonę 800 plus, ale my możemy sobie na to pozwolić, bo jesteśmy odpowiedzialną formacją - dodała.

- Ta nowa odsłona świadczenia 500 plus i rodzinny kapitał opiekuńczy jest przeznaczony dla rodziców, którzy wychowują dziecko od urodzenia do 18 roku życia i mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa - powiedziała szefowa MRiPS. - Aby Polska mogła się rozwijać intensywnie i dynamicznie musimy inwestować w rodziny i będziemy to robić - zapewniła.

Czy Polskę stać na wypłaty 800 plus

Premier został zapytany, czy budżet państwa stać na taki wydatek.

- Wszystko jest tutaj bardzo dobrze skalkulowane, bardzo dobrze policzone. To 24 miliardy - od nowego roku, od 1 stycznia. Będzie to oczywiście wkalkulowane w nową ustawę budżetową - odpowiedział premier. - Ekonomiści, jak chcą porównać te dane, jaki to będzie łączny wydatek na program 800 w proporcji do PKB, to zachęcam do tego - gdyż porównanie wykaże, że ta proporcja jest porównywalna do PKB tak, jak bodaj w roku 2020, 2021 - mniej więcej w tych latach.

Czyli - zdecydowanie przewyższamy inflację, a w proporcji do PKB, które bardzo ładnie rośnie, nie ma tu żadnych ryzyk. Agencje ratingowe, wszyscy, którzy zajmują się finansami publicznymi, doskonale o tym wiedzą - ocenił premier Morawiecki.

- Nie jest prawdą, że inflacja zjadła środki, które rodzice otrzymywali w ramach programu 500+. Inflacja łączna będzie znacznie niższa na koniec tego roku niż podniesione świadczenie 800 plus - wyjaśnił w czasie konferencji w ogrodach KPRM. Wcześniej, na posiedzeniu rady ministrów, krzesła przedstawicieli rządu zajęły dzieci.


Premier: Rząd Tuska nie miał pieniędzy, po pozwalał, by je rozkradano

Tłumaczył, że było to możliwe dzięki uszczelnieniu systemu podatkowemu w Polsce.

- Liberałowie z Platformy Obywatelskiej pozwalali, żeby nasze pieniądze były kradzione. Do KPRM wpływały pisma ze strony różnych branż, różnych osób z firm indywidualnych i z całych branż, które błagały Donalda Tuska - panie zrób coś z tymi wyciekającymi pieniędzmi - powiedział premier Morawiecki na konferencji po posiedzeniu rządu.

Jak zaznaczył, "oni doskonale wiedzieli, gdzie są te pieniądze". - Wiedzieli, że dlatego nie ma polityki społecznej, dlatego nie ma pieniędzy na obronność, dlatego nie ma wydatków na drogi powiatowe i gminne, dlatego Tusk musiał podnosić podatki, zamiast tak jak my, dokonaliśmy gigantycznej obniżki stawki podatku PIT i CIT - powiedział szef rządu.

Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej. Zwiększenie świadczenia od nowego roku ogłosił w maju prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas kongresu partii "Programowy ul".

ja

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj60 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo