Grupa Orlen zabezpieczyła dostawy ropy naftowe z norweskich złóż. Fot. PAP
Grupa Orlen zabezpieczyła dostawy ropy naftowe z norweskich złóż. Fot. PAP

Ważna umowa Orlenu z zachodnim partnerem. Potężne dostawy ropy naftowej

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Orlen podpisał z brytyjskim koncernem BP umowę przewidującą dostawy w ciągu roku łącznie do ponad 6 mln ton ropy naftowej ze złóż na Morzu Północnym. To ok. 15 proc. zapotrzebowania na ropę całej, zintegrowanej Grupy Orlen - podała spółka we wtorek.

Grupa Orlen zabezpieczyła dostawy ropy naftowe z norweskich złóż

Informując o umowie z brytyjską firmą petrochemiczną BP, Grupa Orlen podkreśliła, że „zabezpieczyła kolejne dostawy ropy naftowej z norweskich złóż na Morzu Północnym”. „Umowa podpisana z bp przewiduje dostawy łącznie do ponad 6 mln ton surowca w ciągu roku jej obowiązywania, na potrzeby rafinerii Grupy Orlen” - wyjaśniono w informacji. Jak zapowiedziano, pierwszy tankowiec przypłynie do Naftoportu w Gdańsku w przyszłym kwartale.


 100 proc. ropy naftowej trafia do Polski z kierunków innych niż rosyjski

Orlen dodał, że „podejmowane działania są kontynuacją dywersyfikacji dostaw surowca, prowadzonej przez koncern na przestrzeni ostatnich pięciu lat”. Według spółki „obecnie 100 proc. ropy naftowej trafia do Polski z kierunków innych niż rosyjski, m.in. z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego, a także Zatoki Perskiej i Meksykańskiej”.

„Zakup surowca z norweskich złóż to kolejny przykład skutecznie prowadzonej przez nas dywersyfikacji dostaw ropy. Rozszerzenie portfolio o dodatkowy wolumen z Morza Północnego gwarantuje stabilne zaopatrzenie naszych rafinerii, a w konsekwencji niezakłócone dostawy paliw na wszystkie stacje Orlen w regionie” - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.


Jak ocenił, „kontrakt z bp może być potencjalnie punktem wyjścia do dalszej współpracy, także w obszarach związanych z zaangażowaniem obu firm w transformację energetyczną”.


Umowa z brytyjskim koncernem BP

Orlen zaznaczył, że umowa, którą podpisał z firmą BP, „obejmuje dostawy w sumie do 6 mln ton wysokiej jakości surowca z pewnego źródła przez rok”. Jak podkreślono, „to ilość, która stanowi ok. 15 proc. zapotrzebowania na ropę całej, zintegrowanej Grupy Orlen”.

KW

Grupa Orlen zabezpieczyła dostawy ropy naftowe z norweskich złóż. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka