Monika Olejnik. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Monika Olejnik. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

TVP wciąż nie przeprosiła Moniki Olejnik. Dziennikarka może wykorzystać "lex Kaczyński"

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 55
Telewizja Polska nadal nie opublikowała przeprosin dla Moniki Olejnik. Kilka tygodni temu pełnomocnik dziennikarki złożył w związku z tym wniosek o ukaranie TVP grzywną w wysokości 15 tys. złotych. I to za każdy dzień zwłoki. Taką grzywnę wyklucza jednak ustawa nazwana „lex Kaczyński”. Dlatego wniosek dziennikarki obejmuje też zbadanie konstytucyjności tego przepisu – informują Wirtualne Media.

TVP wciąż nie przeprosiła Olejnik. O co poszło

Minęły ponad cztery miesiące od prawomocnego wyroku sądu, a Telewizja Polska nadal nie opublikowała przeprosin dla Moniki Olejnik.

Chodziło o materiał wyemitowany w „Alarmie!” z 2018 roku. W programieopisano podejrzane okoliczności reprywatyzacji kamienic przy ul. Mokotowskiej 8 i al. Szucha 16. w Warszawie.

TVP podało, że w procederze mieli brać udział członkowie krakowskiego gangu, którzy wyrzucali z nich lokatorów, a potem urządzali tam luksusowe apartamenty. W mieszkania w tych kamienicach mają Monika Olejnik i Edward Miszczak (były dyrektor programowy TVN, obecnie w Polsacie) oraz znana modelka Anja Rubik.


Wniosek o wszczęcie egzekucji czynności niezastępowalnej

W połowie lutego 2023 roku Monika Olejnik wygrała w Sądzie Apelacyjnym z TVP - podtrzymano wówczas wyrok sądu niższej instancji.

TVP wciąż nie przeprosiła znanej dziennikarki. – W związku z tym w imieniu red. Moniki Olejnik złożyłem w Sądzie Rejonowym Warszawa-Mokotów wniosek o wszczęcie egzekucji czynności niezastępowalnej – przekazał Wirtualnym Mediom mec. Konrad Wyszyński, pełnomocnik Moniki Olejnik.

WM przypominają, że nie można „wyręczyć” telewizji w publikowaniu przeprosin. Tak chciał zrobić Radosław Sikorski w procesie z Jarosławem Kaczyńskim, publikując przeprosiny dla siebie w prasie i chcąc dochodzić kosztów na Kaczyńskim.  

Pełnomocnik Moniki Olejnik, świadomy tej sytuacji, wystąpił o nakazanie publicznemu nadawcy publikacji a gdyby TVP nadal nie wykonała wyroku – o nałożenie kary 15 tys. zł za każdy dzień zwłoki. 


Lex Kaczyński - wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisu

Od kwietnia 2023 roku obowiązuje jednak „lex Kaczyński”. To nowelizacja ustawy zezwalająca na nałożenie maksymalnie 15 tys. zł kary za niewykonanie przeprosin. 

– Mimo to wnioskujemy o 15 tys. zł za każdy dzień zwłoki, a przy okazji także wnosimy o zbadanie konstytucyjności tego przepisu – wyjaśnia pełnomocnik Moniki Olejnik.

TVP nie odpowiedziało Wirtualnym Mediom, dlaczego nie publikuje przeprosin dla dziennikarki. Publiczny nadawca nie złożył wniosku o kasację wyroku do Sądu Najwyższego.

KW

Monika Olejnik. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura