(mObywatel. Fot gov.pl)
(mObywatel. Fot gov.pl)

Będzie jeszcze łatwiej. Aplikacja mObywatel została zaktualizowana

Redakcja Redakcja Cyfryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował, że od piątku wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel 2.0. Od teraz we wszystkich miejscach, z drobnymi tylko wyjątkami, będzie można posługiwać się aplikacją mObywatel.

mObywatel stanie się pośrednikiem 

W piątek, 14 lipca wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel 2.0. "Od piątku we wszystkich miejscach, z drobnymi tylko wyjątkami będzie się można posługiwać aplikacją mObywatel. Będzie też nowa wersja aplikacji, bardziej ergonomiczna, dostosowana do współczesnych standardów" - zapowiedział szef resortu cyfryzacji.

"To jest tylko początek dużej zmiany polegającej na tym, że mObywatel oprócz bycia dowodem tożsamości stanie się pośrednikiem (...). Każda usługa, każda sprawa będzie docelowo do załatwienia za pośrednictwem mObywatela" - podkreślił.

Wyjaśnił, że nowa aplikacja wprowadza możliwość posługiwania się nią na równi z dowodem plastikowym. "Możliwość skorzystania z aplikacji w bardziej przyjaznej wersji, ale też możliwość wykorzystania aplikacji, jako sposobu logowania do serwisów państwowych, czyli do węzła krajowego, profilu zaufanego, tam gdzie dzisiaj logujemy się hasłem albo danymi bankowymi. Wystarczy zeskanować kod QR, wpisać dane i wtedy za pośrednictwem aplikacji mObywatel bez dodatkowych haseł będzie można się zalogować" - wyjaśnił.

"U mnie działa"

Odświeżona aplikacja mObywatel nie działa prawidłowo u części użytkowników. Wyświetla się komunikat "Brak połączenia. Sprawdź, czy masz internet i spróbuj ponownie". Szef resortu cyfryzacji prosi o zgłaszanie wszelkich takich usterek.

"Zachęcam wszystkich do korzystania z nowych usług" - zachęcił Janusz Cieszyński.

Jak przekazał Centralny Ośrodek Informatyki, problemy techniczne z mObywatelem są wynikiem bardzo dużego zainteresowania i nie ma żadnych błędów krytycznych w aplikacji.


Nowe funkcje i usługi w mObywatel 

Aplikacja będzie dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Zaktualizuje się sama, gdy telefon będzie miał ustawioną automatyczną aktualizację aplikacji. W innym przypadku po wejściu do sklepu i odnalezieniu aplikacji będzie możliwość naciśnięcia opcji aktualizuj. W trzecim rozwiązaniu po wejściu w aplikację aktualizacja zostanie wymuszona.

W nowym mObywatelu 2.0 będą nowe funkcje i usługi. "Będzie dostępny nowy dokument tożsamości - mDowód i nowa funkcja: weryfikacji kryptograficznej mDowodu, dostępna także bez konieczności logowania się do aplikacji. W Polsce pojawi się więc nowy dokument tożsamości, którym będziemy mogli posługiwać się na terenie całego kraju, z wyjątkiem wyjazdu za granicę i wnioskowania o tradycyjny dowód osobisty oraz – do 31 sierpnia – potwierdzenia swojej tożsamość w instytucjach objętych ustawą o przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy (m.in. w banku)" - powiedział wcześniej PAP pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel Michał Kalinowski.

"Od 1 września te instytucje też będą już miały obowiązek uznawania mDowodu" - dodał Michał Kalinowski.

Od 14 lipca będzie nowy rodzaj dowodu tożsamości - mDowód w aplikacji mObywatel, obok paszportu i dowodu osobistego. "mDowód będzie miał inną datę ważności i wydania oraz numer i serię niż tzw. plastikowy dowód. Będzie dostępny wyłącznie online w aplikacji mObywatel. Nie będzie już trzeba nosić ze sobą plastikowego dowodu, bo każdy będzie miał obowiązek ustawowy akceptowania mDowodu. Ale warto podkreślić, że nie zwalnia to obywateli z obowiązku posiadania tradycyjnego dowodu osobistego" - powiedział Kalinowski.


"Wdrażamy funkcję Bezpieczny autobus, trwa też pilotaż e-płatności, który będzie sukcesywnie rozszerzany. Są też karty lokalne - już weszliśmy we współpracę m. in. ze Zduńską Wolą" - przekazał.

Wyjaśnił, że samorządy będą mogły bezpłatnie z tego rozwiązania korzystać i ich karty/dokumenty lokalne będą pojawiały się w aplikacji. "Wtedy samorząd nie musi wydawać plastikowej karty czy tworzyć swojej aplikacji, tylko ma możliwość udostepnienia dokumentu lokalnego dla swoich mieszkańców w aplikacji mObywatel" – podkreślił.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o e-płatności, będą one dotyczyły relacji obywatel-administracja państwowa. "Nie ma znaczenia, w jakim banku obywatel ma konto, bo podpięty jest BLIK i w zależności od tego, czy banki posiadają jego funkcjonalność, będzie można uregulować swoje płatności" - przekazał.

Cieszyński: mamy ponad 10 milionów pobrań pierwszej wersji

"Wszystkie inne sytuacje, w których posługiwalibyśmy się normalnie dowodem osobistym, tam możemy zgodnie z prawem posłużyć się mObywatelem" - powiedział w radiowej Jedynce minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Jednocześnie zapewnił, że jest to bezpieczny system. "Jeżeli zgubimy telefon to po pierwsze, tak jak w przypadku karty kredytowej należy zadzwonić na naszą infolinię i zastrzec taki dokument, a po drugie możemy - i to jest najłatwiejszy sposób - zalogować się w dowolnym innym telefonie, bo ten dowód może być w jednym momencie tylko na jednym urządzeniu, także jeżeli się zalogujemy na jednym telefonie to automatycznie na drugim traci on ważność" - wyjaśnił minister cyfryzacji.

Przypomniał też, że aby otworzyć dowód w aplikacji, należy podać hasło, PIN i biometrię. "Także, jeżeli zostawimy telefon w miejscu publicznym, ktoś będzie próbował się dostać do aplikacji, to nie jest tak, że ten dowód jest na wyciągnięcie ręki" - stwierdził Cieszyński.

Podkreślił, że jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to system działa w oparciu o dane z rejestrów państwowych. "To są dane, które są bardzo dobrze chronione. Tam nie ma takiej możliwości, żeby ktoś w prosty sposób przemknął do tego systemu, dlatego moim zdaniem ta aplikacja jest bezpieczna. Ona też jest zrobiona w sposób, który tak jakby to bezpieczeństwo podnosi, dlatego, że wszystkie dane, które są w mObywatelu są w zaszyfrowanym kontenerze, co oznacza, że inne aplikacje, które mamy na telefonie, jakieś gry, które ściągniemy nieświadomie nie mają do tych danych dostępu" - zaznaczył Cieszyński.

"Mamy ponad 10 mln pobrań tej pierwszej wersji - powiedział minister cyfryzacji. Dodał, że zapewne z czasem będzie ich więcej.

MP

(mObywatel. Fot gov.pl)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj20 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie