Komendant Główny Policji zabiera głos w sprawie Joanny. Przedstawił nagrania

Redakcja Redakcja Policja Obserwuj temat Obserwuj notkę 188
Ta dramatyczna sytuacja nie jest winą policji. Chciałbym też wyrazić ubolewanie, że ta konferencja w ogóle musi mieć miejsce - powiedział w czwartek na konferencji prasowej Komendant Główny Policji. Jarosław Szymczyk odniósł się na niej do nagłośnionej przez "Fakty" TVN historii z Krakowa.

Sprawa Joanny i jej potraktowania przez policję na SOR-ze

"Fakty TVN" przedstawiły materiał o działaniach policjantów w jednym z krakowskich szpitali wobec kobiety, pani Joanny, która trafiła na tamtejszy SOR po zażyciu tabletki poronnej, którą jak zapewniała - kupiła ją sama w Internecie.

Według policji w sprawie istniało podejrzenie popełnienia przestępstwa w postaci udzielania kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży poprzez środki pochodzące z nielegalnego źródła. Komenda Główna Policji przekazała, że "interwencja Policji nastąpiła po zawiadomieniu służb przez lekarza psychiatrę o możliwej próbie samobójczej jego pacjentki i przyjęciu przez nią substancji niewiadomego pochodzenia". Czynnościach podejmowane przez polską Policję wobec kobiety zostały uznane za skandaliczne.

W środę Komenda Miejskiej Policji w Krakowie przekazała mediom obszerne wyjaśnienie dotyczące sprawy pani Joanny, przedstawionej w „Faktach” TVN. To oświadczenie zostało potem zmodyfikowane i skrócone.

Komendant Główny Policji zabiera głos

W czwartek w Komendzie Głównej Policji jej szef zwołał briefing prasowy. - Chciałbym wyrazić moje szczere ubolewania wobec niezwykle trudnej sytuacji życiowej w jakiej znalazła się pani Joanna, ale chcę jasno i wyraźnie podkreślić, że ta sytuacja nie jest winą policji. Chcę też wyrazić moje ubolewanie, że ta konferencja w ogóle dzisiaj ma miejsce - podkreślił gen. insp. Jarosław Szymczyk.

- W sposób w jaki zaatakowano moich ludzi, na podstawie jednostronnej, subiektywnej relacji. Sposób, w jaki przedstawiono działania polskich policjantów nie dał mi innej możliwości. W trosce o dobro społeczne, o przedstawienie prawdy o przebiegu tego zdarzenia postanowiliśmy państwa zaprosić - powiedział generał.

To, o czym będziemy mówić stanowi materiał procesowy śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Kraków – Krowodrza - zaznaczył Szymczyk.

Szymczyk przedstawia nagrania

Szef Policji na konferencji przedstawił nagranie połączenia z numerem 112, na który zadzwoniła lekarz psychiatra, informując, że jej pacjentka po zażyciu tabletki poronnej mówi, że popełni samobójstwo. Część nagrania została usunięta ze względu na ochronę danych osobowych i tajemnicę lekarską. Połączenie miało miejsce 27 kwietnia o godz. 20.27. Drugie nagranie przedstawia rozmowę lekarki z dyżurnym komendy miejskiej policji. Lekarka ponownie mówi w nim o ryzyku popełnienia samobójstwa przez jej pacjentkę.


- Patrol policji zastał panią Joannę w złym stanie fizycznym i psychicznym. Ona sama powiedziała, że dokonała zakupu środków medycznych przez internet. W związku z tym padło pytanie, w jaki sposób kupiła te medykamenty. Pani Joanna nie chciała współpracować. Wskazała tylko laptopa za pomocą, którego to zrobiła. Zespół ratownictwa medycznego podjął decyzję o zabraniu pani Joanny do szpitala w celu zrobienia dalszych badań. Ratownicy medyczni sami poprosili, by policjanci pojechali z nimi - mówił komendant główny na konferencji prasowej.

- W związku z tym, że zachodziło istotne podejrzenie, że drogą internetową doszło do zakupu środków zagrażających zdrowiu i życiu człowieka, dyżurny podjął decyzję o zabezpieczeniu laptopa pani Joanny. Pani Joanna nie chciała go wydać. Policjanci wyjęli go z walizki, do której go schowała. Sporządzili protokół i poinformowali o tym panią Joannę - dodał Szymczyk.

Komendant zaznaczył, że "policjanci w żaden sposób nie przeszkadzali w wykonywaniu działań medycznych".

ja

(Na fotografii: Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podczas konferencji prasowej w Komendzie Głównej Policji w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj188 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo