Dramatyczne dane o polskiej demografii. Najgorszy wynik w historii. Fot. Pixabay
Dramatyczne dane o polskiej demografii. Najgorszy wynik w historii. Fot. Pixabay

Dramatyczne dane o polskiej demografii. Najgorszy wynik w historii

Redakcja Redakcja Demografia Obserwuj temat Obserwuj notkę 95
Główny Urząd Statystyczny podał, że liczba ludności Polski na koniec czerwca 2023 r. wyniosła 37,698 mln osób. W naszym kraju rodzi się coraz mniej dzieci. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy urodziło się tylko 291 tys. To najgorszy wynik w historii.

Przez rok liczba ludności Polski zmniejszyła się o 130 tys. osób

Już w 2022 roku zanotowano w Polsce najmniejszą liczbę urodzeń od II wojny światowej. Tegoroczne spadki wskazują, że w tym roku może być jeszcze gorzej. Spadek liczby urodzeń wynika z dwóch czynników. Po pierwsze maleje liczba osób, które potencjalnie zostają rodzicami. Do tego ludzie decydują się na mniejszą liczbę dzieci. Tempo ubytku rzeczywistego w pierwszym półroczu 2023 r. wyniosło minus 0,34 proc., co oznacza, że na każde 10 tys. mieszkańców Polski ubyły 34 osoby, wobec 21 osób przed rokiem.

GUS podaje także, że ze wstępnych danych wynika, że w okresie styczeń–czerwiec zarejestrowano ok. 139,5 tys. urodzeń żywych, czyli o ponad 14 tys. mniej niż rok wcześnie), a współczynnik urodzeń obniżył się w skali roku o 0,7 pkt do 7,4 proc.

Dane GUS pokazują również, że w ostatnich miesiącach więcej osób zmarło, niż się urodziło. Liczba zgonów w czerwcu wyniosła 31,4 tysięcy. Przez ostatni rok zmarło zaś łącznie 423 tysięcy osób.


Demografia. Miejsca w Polsce, gdzie sytuacja jest szczególnie dramatyczna

Są miejsca, gdzie sytuacja jest szczególnie dramatyczna. Najgorzej jest w województwie opolskim, gdzie już od ponad dwudziestu lat widoczny jest ubytek mieszkańców. Jednocześnie GUS wskazuje na malejącą liczbę rodzących się dzieci przy wzroście liczby osób w wieku emerytalnym.

Już w 2021 roku województwo opolskie odnotowało rekordowy w skali kraju spadek mieszkańców. W ciągu dekady region stracił 6,1 proc. ludności, a prognozy wskazują na dramatyczne pogorszenie wskaźników demograficznych w ciągu najbliższych dziesięcioleci.

Ze statystyk wynika, że 31 grudnia 2010 roku w województwie opolskim mieszkało nieco ponad milion osób. Ze spisu powszechnego z 2021 roku wynika, że w regionie mieszkają 954 133 osoby, ale już według prognozy na 2050 rok mówią o zaledwie 744 tysiącach. Dane te nie uwzględniają tych osób, które przez większość roku mieszkają i żyją poza granicami Polski, głównie w Niemczech i Holandii. Demografowie liczbę takich osób szacują na około 100 tysięcy. Prowadzony przez samorząd województwa program mający na celu poprawienie wskaźników demograficznych nie przyniósł znaczących efektów.


Następować będzie dalsze zmniejszanie się ludności Polski

- Ludność województwa opolskiego jest coraz starsza i jest jej coraz mniej. Obecnie mamy 39 tysięcy dzieci w wieku do lat czterech. Przy zachowaniu obecnych trendów, w 2050 roku będzie ich około 23,5 tys. Z drugiej strony, w najstarszej grupie wiekowej obejmującej osoby w wieku 85 lat i więcej, mamy 21 tysięcy osób, a prognozy mówią o wzroście do 52 tysięcy. Od wielu lat mówimy o regresywnej piramidzie wiekowej społeczeństwa regionu. Indeks starości, czyli liczba osób w wieku 65 lat i więcej przypadających na 100 osób od zera do 14 lat wynosi 144. Jeszcze dwadzieścia lat temu wynosił 68,2. Oznacza to, że coraz mniejsza grupa osób młodych będzie musiała utrzymać rosnącą grupę osób w wieku poprodukcyjnym - wyjaśnia Hanna Sterniuk-Mościcka kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

- Kobiety coraz później decydują się na urodzenie dziecka i coraz częściej pary wychowują tylko jednego potomka. Jednocześnie w coraz większym stopniu brakuje osób i miejsc zapewniających opiekę osobom starszym. W 2011 roku osób w wieku 90 plus+ było w regionie 2787, w 2021 już 6341. Od wielu lat mamy do czynienia z ujemnym przyrostem demograficznym. W 2022 roku urodziło się 7688 dzieci. W tym samym roku zmarło 11 744 mieszkańców województwa. Oznacza to, że umarło 5,9 tysiąca osób więcej, niż przyszło na świat.

Zgodnie z prognozami demograficznymi GUS następować będzie dalsze zmniejszanie się ludności kraju. Szacuje się, że Polaków będzie do 2050 roku mniej o 4,4 mln. Z prognoz Eurostatu wynika, że do końca wieku ubędzie nas jeszcze więcej. Unijny urząd statystyczny zakłada że populacja Polski zmniejszy się do poziomu 29,5 mln osób w 2100 roku. Polska znalazła się wśród kilku UE krajów, gdzie liczba ludności zmniejszy się o ponad 20 proc. do końca wieku.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Dramatyczne dane o polskiej demografii. Najgorszy wynik w historii. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo