W europejskim porównaniu dotyczącym nieruchomości najlepiej wypada Polska.
W europejskim porównaniu dotyczącym nieruchomości najlepiej wypada Polska.

Niemcy przyznały, że to fakt. Wyprzedzamy ich w ważnej branży

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 88
W Niemczech to marzenie jest trudne do zrealizowania – przyznaje niemiecki dziennik „Die Welt”. W europejskim porównaniu dotyczącym ważnej branży – przygotowanym przez znany niemiecki tytuł – najlepiej wypada Polska.

W Niemczech tylko 49 procent społeczeństwa ma własny dom

W Niemczech tylko 49 procent społeczeństwa posiada nieruchomość. W Unii Europejskiej odsetek ten wynosi średnio 70 procent. „Wiele osób marzących o posiadaniu własnego domu, czuje się oszukanych” – pisze „Die Welt”.

W europejskim porównaniu najlepiej wypada Polska. Prawie 87 procent polskiego społeczeństwa posiada własną nieruchomość. Zachodnie kraje Europy są w tyle za Polską - we Włoszech odsetek ten wynosi prawie 74 procent, w Szwecji i Francji blisko 65 procent, a w Wielkiej Brytanii 64 procent. 

Za Niemcami w rankingu uplasowała się Szwajcaria (około 42 procent mieszkańców).


Die Welt: W Polsce tradycyjnie utrzymuje się wysoki poziom własności domów

„Podobnie jak w innych krajach byłego bloku wschodniego, w Polsce tradycyjnie utrzymuje się wysoki poziom własności domów, a większość ludzi mieszka w nieruchomości, która do nich należy. Gotowość młodych Polaków do zaciągania długów od dawna jest większa niż w innych krajach europejskich. (…) Liczba właścicieli nieruchomości stale rośnie. Niektórzy eksperci wiążą to z trwającym od lat boomem gospodarczym i boomem na rynku pracy” – pisze „Die Welt”. 


Programy dotacyjne wzmacniają w Polsce popyt na własne nieruchomości

Niemiecka gazeta podkreśla, że popyt na własne nieruchomości rośnie w Polsce także dzięki programom dotacyjnym. I to zarówno unijnym, jak i państwowym (np. dotacje na instalację pomp ciepła).

Czy taka tendencja utrzyma się w Polsce? W grę wchodzą także czynniki globalne. Ekonomiści prognozują dalszy wzrost cen nieruchomości na całym świecie – poinformował pod koniec lipca monachijski instytut IFO.

Prognozy nie napawają optymizmem. Globalny wzrost w ciągu najbliższych dziesięciu lat wyniesie średnio 9 procent rocznie. W Niemczech oczekuje się wzrostu cen nieruchomości o ponad 7 procent – podaje IFO.

KW

Źródło zdjęcia: W europejskim porównaniu dotyczącym nieruchomości najlepiej wypada Polska. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka