Piosenkę Wehrmachtu w Gdańsku wykonał niemiecki zespół ludowy. Fot. Wikimedia/Twitter/Canva
Piosenkę Wehrmachtu w Gdańsku wykonał niemiecki zespół ludowy. Fot. Wikimedia/Twitter/Canva

Takie rzeczy tylko w Gdańsku. Niemiecki zespół wykonał piosenkę Wehrmachtu

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 364
Podczas Jarmarku świętego Dominika w Gdańsku niemiecki zespół ludowy wykonał piosenkę Wehrmachtu: „Ein Heller und ein Batzen”. Miliony żołnierzy Wehrmachtu uczestniczyły w zbrodniach wojennych – przypomniał Hannes Heer na łamach polskojęzycznego portalu Deutsche Welle jeszcze w 2020 roku.

Piosenka Wehrmachtu na Jarmarku św. Dominika

Nagranie z popularnej gdańskiej imprezy, czyli Jarmarku św. Dominika, wywołała oburzenie internautów. Widać na nim niemiecki zespół ludowy, który wyśpiewuje radośnie piosenkę niemieckich zbrodniarzy wojennych z Wehrmachtu. To „Ein Heller und ein Batzen”.


Miliony żołnierzy Wehrmachtu uczestniczyły w zbrodniach wojennych

Niemiecki historyk, jeden z twórców głośnej wystawy na temat zbrodni Wehrmachtu, Hannes Heer przypomniał kilka lat temu, że w Niemczech wciąż panuje mit czystych rąk Wehrmachtu: „Tymczasem miliony żołnierzy Wehrmachtu uczestniczyły w zbrodniach wojennych - w odróżnieniu od »tylko« 250 tys. esesmanów, którzy odpowiadali za Holokaust”.

Przed pamięcią o zbrodniach Wehrmachtu „opór w społeczeństwie był o wiele większy. Każdy miał po trzech, czterech, pięciu krewnych, którzy brali w tym udział” - przypomina niemiecki autor.

Wojna na Wschodzie nazywana była przez Niemcy wojną na unicestwienie

Heer przypomina, że „wojna na Wschodzie nazywana była wojną na unicestwienie. Ani wojna przeciwko Francji, ani Danii, ani Norwegii nie miała takiego charakteru. Tam chodziło o to, by zdobyć pewną strefę wpływu albo zaanektować jakiś teren. Ale tam, gdzie przeciwnikami były narody słowiańskie, zastosowano niespotykaną dotad formę wojny – właśnie wojnę na unicestwienie. Nie chodziło tutaj o to, żeby zdobyć jakiś teren czy strefę wpływu, tylko o to, by zniszczyć te społeczeństwa”.

Warto jednak zaznaczyć, że w wywiadzie dla Deutsche Welle Hannes Heer skupia się na zbrodniach Wehrmachtu wobec ludności Rosji Sowieckiej. Co również stanowi charakterystyczną część niemieckiej perspektywy dotyczącej środkowo-wschodniej Europy.

Piosenkę Wehrmachtu w Gdańsku wykonał niemiecki zespół ludowy

Wróćmy do Gdańska. Co tam się wydarzyło? Piosenkę Wehrmachtu wykonywał niemiecki zespół ludowy, który przyjechał z oficjalną delegacją Środkowej Frankonii i promował tradycyjne produkty na Jarmarku św. Dominika. 

Organizatorzy Jarmarku w oświadczeniu przesłanym mediom podali: „Zespół wykonywał [piosenkę – red.] w oryginalnej, ludowej wersji z XIX w. i nie miał świadomości jej jednoznacznie negatywnego skojarzenia w Polsce. Zwróciliśmy uwagę na niestosowność takiego zachowania. Przepraszamy za zaistniałą sytuację. Warto podkreślić, że delegacja Środkowej Frankonii rozpoczęła swoją wizytę na Pomorzu od złożenia wieńca pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte”.

Internauci zwracają uwagę, że do zdarzenia doszło w rocznicę Rzezi Woli.


„Kiedy w Warszawie oddajemy hołd ofiarom Rzezi Woli, w Gdańsku rozbrzmiewa jeden z hymnów Wehrmachtu z czasów II wojny światowej na imprezie masowej organizowanej przez gminę Gdańsk” – czytamy na twitterowym profilu Gdańsk Strefa Prestiżu.

KW

Piosenkę Wehrmachtu w Gdańsku wykonał niemiecki zespół ludowy. Fot. Wikimedia/Twitter/Canva

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj364 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka