Prezydent RP Andrzej Duda (C). Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Prezydent RP Andrzej Duda (C). Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Ważny ruch prezydenta. Kiedy będą wybory

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o zaopiniowanie 15 października jako terminu wyborów – informuje nieoficjalnie TVN24. PKW przekazała już swoją opinię prezydentowi Dudzie.

Andrzej Duda zwrócił się do PKW o zaopiniowanie terminu wyborów

Rano informowaliśmy, że we wtorek (8 sierpnia) prezydent Andrzej Duda ogłosi termin jesiennych wyborów do Sejmu i Senatu. Ostatecznie głowa państwa zdecydowała, by zwrócić się do PKW o zaopiniowanie 15 października jako terminu wyborów.


PKW przekazała już swoją opinię prezydentowi Dudzie

Opinia Państwowej Komisji Wyborczej do projektu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów została przekazana do Kancelarii Prezydenta - poinformował we wtorek PAP przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Szef PKW nie zdradził, jaki termin wyborów został wskazany przez prezydenta w projekcie postanowienia, ponieważ - jak zaznaczył - ogłaszanie daty wyborów jest wyłączną kompetencją głowy państwa.


Wybory parlamentarne będą 15 października?

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w dokumencie wskazano datę 15 października.

Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Obecna kadencja Sejmu i Senatu trwa od 12 listopada 2019 roku i zakończy się w dniu poprzedzającym pierwsze posiedzenie Sejmu następnej kadencji. Andrzej Duda ma czas na ogłoszenie wyborów do 14 sierpnia.

Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.

KW 

Źródło zdjęcia: Prezydent RP Andrzej Duda (C). Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka